توجه به بازتولید کتاب در ترویج کتابخوانی / فضای مجازی فرصتی مناسب برای ترویج کتابخوانی
وزیر ارشاد در اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد؛
توجه به بازتولید کتاب در ترویج کتابخوانی / فضای مجازی فرصتی مناسب برای ترویج کتابخوانی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: موضوع گسترش بازتولید کتاب و استفاده از ظرفیت فضای مجازی اتفاقاتی هستند که با برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی آغاز شده و می‌توان با گسترش دامنه این موضوعات به ترویج کتابخوانی در جامعه کمک کرد.
 
تاريخ : يکشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۳۳
به گزارش هنرنیوز ،اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی از سری برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، طیبه سیاوشی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، نیکنام حسین‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان، سعید بیابانکی، شاعر، میثم نیلی رییس مجمع ناشران انقلاب اسلامی، نادر قدیانی مدیر انتشارات قدیانی، حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی دبیر ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، محمودرضا برازش مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع)، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مشاوران، معاونان و مدیران کل نهاد و جمعی از فعالان فرهنگی صبح شنبه 17 شهریور ماه در مجموعه سرچشمه (شهدای هفتم تیر) برگزار شد.

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ابراز خرسندی از حضور در این مراسم، طی سخنانی گفت: هشتمین دوره از برگزاری این جشنواره با نام هشتمین امام، می‌تواند نماد و نقطه عطفی برای این حرکت فرهنگی باشد.

وی با اشاره به اهمیت توسعه کتابخوانی در کشور گفت: در بحث توسعه اجتماعی کشورها و ملت‌ها، بحث توسعه فرهنگی به عنوان کانون و محور توسعه مطرح است و در حوزه توسعه فرهنگی، حوزه نشر کتاب نقش محوری دارد و کانون محوری حوزه نشر کتاب، توسعه کتابخوانی است. اگر به این سه گزاره توجه شود، طبیعتا باید همت‌های بیشتری را معطوف به توسعه کتابخوانی کنیم؛ چرا که توسعه کتابخوانی پایه توسعه فرهنگی و توسعه همه جانبه کشور است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه توسعه کتابخوانی نیازمند برنامه‌ای مستمر و پیوسته است، افزود: ما در کنار این برنامه‌ریزی مستمر، باید فرصت‌ها و مشاغل مختلف و متنوع حوزه کتابخوانی را به امداد بطلبیم. یکی از این فرصت‌ها برای ما ایرانیان برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی است که همزمان با سالروز میلاد امام رضا(ع) برگزار می‌شود.

سید عباس صالحی ادامه داد: اما رضا(ع) از زمانی که پا به سرزمین ما گذاشتند، برکات فراوانی برای ما ایرانیان داشته‌اند که این برکات تنها مربوط به دهه‌ها و سده‌های اخیر نیست. به طوری که محمد بن خاوند شاه بن سید برهان الدین، مورخ سنی مذهب شافعی، درباره مشهد و حرم امام رضا(ع) در زمانی که هنوز مذهب شیعه در ایران فراگیر نشده بود، عنوان کرده است که شهر مشهد مرجع ایران و مقصد سالکان آفاق است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: اتفاقی که با برگزاری این جشنواره آغاز شده و می‌تواند دامنه وسیعی پیدا کند؛ موضوع «بازتولید کتاب» است. اگر می‌خواهیم کتابخوانی ترویج پیدا کند باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشیم. بر این اساس کتابخوان باید به عنوان یک مولد فعال، مواد و محتوای کتاب را در راستای ایده‌پردازی در سایر حوزه‌ها بکار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: فضای مجازی می‌تواند یک فرصت مناسب برای ترویج کتابخوانی باشد، البته اگر به خوبی از آن استفاده شود. حرکتی که امروز به عنوان پویش کتابخوان مجازی مشاهده کردیم، با ارائه قالبی مناسب از معرفی کتاب با حفظ هویت و حقوق نویسنده، مترجم و ناشر اثر، اقدامی شایسته تقدیر است.

سید عباس صالحی در ادامه با تقدیر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در برگزاری این جشنواره عنوان کرد: امیدوارم این خدمتی که عزیزان در حوزه ترویج کتابخوانی و معارف رضوی انجام دادند، مشمول عنایت حضرت امام رضا(ع) قرار گیرد.

پرچم انقلاب اسلامی در دست جوانان نسل سوم؛

علیرضا مختارپور دبیرکل نهادکتابخانه های عمومی کشور نیز در اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دوم خرداد ۱۳۹۷ با مسئولان نظام در تبیین شرایط روز کشور ، منطقه و جهان به دشمنی‏های دیرینه استکبار جهانی از پیروزی انقلاب به بعد و از جمله به استفاده از هنر و تبلیغات در جنگ فرهنگی علیه انقلاب اسلامی اشاره کردند و سپس تصریح کردندکه در همة این قضایا دشمن شکست خورده است.

وی افزود: تهاجم فرهنگی استکبار جهانی علیه انقلاب اسلامی را در یک تقسیم بندی می‏توان به دو مرحله یا دو سطح تقسیم کرد.

اول مخالفت با اصل انقلاب اسلامی که از روز پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد و همچنان ادامه دارد . محورهای اصلی تهاجم دشمن در این سطح تضعیف نظام جمهوری اسلامی ، اثبات ناکارآمد بودن نظام و ناموفق بودن انقلاب خصوصاً برای مستضعفین و آزادی خواهان جهان و در نهایت شکست جمهوری اسلامی و نتیجتاً ناموفق ماندن انقلاب اسلامی در جهان بوده است.انواع تحریم ها ، ‌فشارهای بین‏المللی ، جنگ تحمیلی ، حمایت از تروریست های منافق و دیگر گروهکهای ضد انقلاب ، ناآرام ساختن مناطق مرزی ،‌ تحریک اقوام مختلف ملت ایران را می توان از مهمترین ابعاد فعالیتهای دشمن در این سطح از دشمنی ها برشمرد.

مختارپور ادامه داد: با عنایات حضرت حق و همت مردم غیور ایران، تلاش استکبار جهانی در تمامی این جبهه ها به شکست منجر شد. هر چند خسارات و تلفات و ضررهای زیادی به کشور عزیز ایران وارد شد اما سرانجام این ملت ایران بود که از این عرصه ها پیروز خارج شد.اما سطح دوم یا نوع دوم دشمنی ها پس از پایان جنگ تحمیلی آغاز شد. دشمن براساس محاسبات ظاهری و معمول به این نتیجه رسیده بود که با رحلت حضرت امام اولاً وحدت و انسجام داخلی از میان می رود . ثانیاً‌ تغییرات گسترده در سطح مدیران و مسئولان نظام موجب از هم گسیختگی امور می شود و از همه مهمتر و قابل توجه تر اینکه کم کم نسلی در ایران متولد می شود و رشد می یابد که نه دوران ستم شاهی را دیده نه حضور حضرت امام را درک کرده نه از دفاع مقدس خاطره ای دارد ، و در یک کلام ، نسلی است به کلی بیگانه با اسلام و انقلاب و حتی ایران.

دبیرکل نهادکتابخانه های عمومی کشور تصریح کرد: بنابراین تهاجم فرهنگی ،‌ ناتوی فرهنگی ، شبیخون فرهنگی با وسعت و شدت بسیاری آغاز شد. رشد قارچ گونه ماهواره های فارسی زبان ، گسترش و تعدد رسانه های صوتی و تصویری ، و بعدها استفاده از فضای مجازی و شبکه های مجازی همه و همه در خدمت این جنگ گسترده که دامنة آن تا خانه ها و مدارس و دانشگاه ها کشیده شده و از نظر ابزاری در سالهای اخیر تا گوشی همراه و در جیب و دست هر جوان ایرانی کشیده شده بود قرار گرفت. سال های سال این دشمنی و حملات بی وقفة جبهة استکبار جهانی هر روز بیشتر و گسترده تر از روز قبل ادامه یافت . اما برخلاف تصور دشمن نتیجة این نبرد سهمگین به شکل دیگری پدیدار شد و سال به سال بر حضور نسل جوان در عرصه های مختلف سیاسی اجتماعی فرهنگی افزوده شد.

وی خاطر نشان کرد: راهیان نور ، اعتکاف های ماه رجب ، شبهای قدر رمضان ، مراسم عزاداری محرم ، راهپیمایی های بیست و دوم بهمن ، اردوهای جهادی ،‌و دهها صحنه دیگر حاکی از حضور و فعالیت هزاران جوانی بود که هدف اصلی استکبار جهانی برای نقی و قلع و قمع انقلاب اسلامی در دهة چهارم بودند اما اینک صحنه واقعیت دیگری را نشان می داد . اما مهمتر از همة این حضورها ،‌حضور جوانان نسل سوم به بعد این انقلاب در صحنة دفاع از حرم بود ، که این بار حضور هر رزمنده و مدافعی، جانبازی و جانفشانی طلب می کرد.

مختارپور در خاتمه گفت:این بار نیز جوانان نسل سومی به میدان آمدند جوانانی که نه دوران مبارزات انقلاب اسلامی را دیده بودند نه حضرت امام را ، نه روزهای دفاع مقدس را، جوانانی که در زیر آتش سنگین سلاح های فرهنگی دشمن بزرگ شده بودند ، جوانانی که حتی خستگی و ورشکستگی معدودی از اصحاب انقلاب و نسل اول را هم شاهد بودند ،‌ جوانانی که در عنفوان جوانی و در نهایت نشاط و شور جوانی ،‌مجرد یا متأهل ، با فرزندانی در بطن همسرانشان یا فرزندانی شیرخواره تمامی جوانی و زندگی و آیندة خود را یکجا در دفاع از حرم بر دست گرفتند.
کد خبر: 97005
Share/Save/Bookmark