افزایش کیفی کارها /  بزرگداشت سه هنرمند از سراسر ایران
مرضیه برومند در نشست خبری جشنواره تئاتر عروسکی مطرح کرد؛
افزایش کیفی کارها / بزرگداشت سه هنرمند از سراسر ایران
دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک گفت: کیفیت کارها به ویژه در شهرهای دور از مرکز واقعا رشد کردند و باعث شد تا خستگی از تن من بیرون برود.
 
تاريخ : سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۹
به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، نشست خبری هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با حضور مرضیه برومند (دبیر) و پیمان شریعتی (معاون اجرایی) پیش از ظهر سه‌شنبه (۲۳ مرداد) در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.

مرضیه برومند در این نشست با اشاره به شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور با بیان اینکه این روزها مسئولیت همه ما سنگین‌تر است، گفت: در شش ماه گذشته که مشکلات خودش را بیشتر نشان داد فکر می‌کردم باید چه کنیم؟ دیدم راهی نیست جز اینکه فرهنگ بالاتر برود و جامعه احساس همبستگی کرده و به فردای بهتر امیدوار باشد.

برومند با بیان اینکه جشنواره را شهریور سال پیش کلید زدیم و با نظم و برنامه‌ریزی درست پیش رفتیم، گفت: در دو دوره بازبینی جشنواره حداقل دو هزار نفر و در مرحله نهایی حداقل هزار و ۲۰۰ نفر شرکت کردند که حتما ۶۰ درصدشان از خانم‌ها هستند. در این شرایط حساس کنونی جامعه دو هزار نفر با عشق کار می‌کنند که بسیاری از آنها در مناطق محروم هستند. داوران کارها را امسال از نزدیک در محل دیدند و مراقبت‌هایی که در این سه دوره توسط همکارانم شد و همراهی مدیرکل هنرهای نمایشی باعث شد که ارتقای تئاتر عروسکی و رشد کیفی و کمی آن را ببینیم اما آنچه من را خوشحال می‌کند رشد کیفی آثار است. کارها واقعا رشد کردند به خصوص در شهرهای دور از مرکز. این برای رضایت خاطر شخصی من کافی است و خستگی‌ام را در می‌کند.

دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک یادآور شد: در این دوره بزرگداشت سه هنرمند را از سراسر ایران داریم.

برومند درباره بخش بین‌الملل جشنواره گفت: فراخوان بخش بین‌الملل را در مهر ماه فرستادیم و ۱۷۰ گروه از ۳۰ کشور اعلام آمادگی کردند که آثار بازبینی شد اما این ماجرا برخورد کرد با مسائل سیاسی کشور و با کمال حیرت دیدیم تعداد گروه‌هایی که به این دلیل به ایران نیامدند فقط یک مورد بود آن هم روسیه! من نمی‌دانستم آنقدر روس‌ها ترسو هستند! گروه نمایشی روس بهانه آورد هوای تهران گرم است اما فهمیدیم به دلیل ترس نیامدند. ما هم گفتیم نیایید!

برومند ادامه داد: اما در مقابل، گروه تئاتر فرانسوی حتی از جانب ترامپ از ما عذرخواهی کرد و تخفیف هم دادند. همه گروه‌های خارجی با اندک هزینه به تهران می‌آیند. هم ما تعداد آثار خارجی را کم کردیم که هزینه کم شود هم سفارت‌های کشورهای خارجی در این زمینه با ما همراهی کردند به خصوص فرانسه که بدون در نظر گرفتن کوچکترین ملاحظات سیاسی فقط فرهنگ را در نظر گرفته و کمک کردند.

او با گلایه از گوته گفت: در جشنواره ۱۵ ام گوته افغانستان با سفارش گوته ایران هزینه رفت و آمد و اقامت گروه‌های تئاتر افغانستان را فراهم کردند چون من اصرار داشتم که از افغانستان هم اثری در جشنواره اجرا شود. حسم این بود که از گروه‌های خودمان است. در دوره شانزدهم گوته زد زیر قول و قرارهایش و گروه‌های افغانستان دو روز زودتر به صورت زمینی آمدند چون گوته هزینه بلیت را برایشان فراهم نکرده بود. امسال واقعا دچار مشکلات عدیده هستیم ما به گوته گفتیم و سفارت آلمان اول قبول کرد هزینه رفت و آمد را بدهد بعد زد زیرش اما در نهایت خودمان بلیت خریدیم و بچه‌های افغان به جشنواره می‌آیند. ما در شرایط بد اقتصادی فکر شرایط بچه‌های هنرمند همسایه را هم داریم.

برومند خطاب به ترامپ و دوستان ایرانی که او را تشویق به اعمال محدودیت بیشتر می‌کنند، گفت: این محدودیت دودش در چشم مردم می‌رود و مراکز فرهنگی هنری که تلاش فرهنگ و روحیه و عمق نگاه مردم را بالا ببرند. آنقدر نگویید به فکر مردمید، چون نیستید. همانطور که بسیاری در داخل هم به فکر مردم نیستند. اما ما فرهنگی‌ها دورنگر و آینده‌نگرتر از این هستیم که امروز را وا بگذاریم و به فردا فکر نکنیم؛ فردا روشن است و آسمان عروسک‌ها هم آبی است.

دبیر جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک در مورد شادپیمایی آغازین این دوره از جشنواره که محل آن از محدوده ولیعصر به بوستان آب و آتش تغییر کرده است، گفت: دلم می‌خواستم امسال هم این شادپیمایی در میدان ولیعصر باشد اما به دلیل شرایط مالی، برنامه‌ریزی و شرایط حساس کنونی امکان‌پذیر نشد. اول مخالفت کردم اما بعد دیدم آب و آتش هم امکاناتی دارد و در عید قربان مردم آنجا جمع‌اند که امیدوارم خوب برگزار شود.

برومند همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه به دلیل خستگی از دوره‌های بعدی دبیر جشنواره عروسکی نخواهد شد، گفت: هر کسی بعد از من دبیر شود به عنوان مشاور کنارش خواهم بود. در این سه دوره هر کدام از اعضای ستاد یک دبیرند باید بچه‌های جوان بیایند که افکار و برنامه‌های جوانانه دارند.

او با اشاره به اینکه از ساعت ۱۷ روز چهارشنبه در پارک آب و آتش آغاز شده و تا ساعت هشت شب ادامه می‌یابد اما تا ۱۲ گروه‌ها در پارک برنامه دارند، گفت: برای حضور در شادپیمایی جشنواره عروسکی تهرن مبارک از خانواده‌ها دعوت کنید تا دوشادوش هم راه برویم؛ از هر اندیشه و خاستگاه سیاسی و اجتماعی کنار هم باشیم. ما راهی نداریم جز اینکه باهم باشیم باهم امیدوار باشیم و روحیه‌مان را حفظ کنیم.

پیمان شریعتی (معاون اجرایی دبیر جشنواره) نیز با بیان اینکه جشنواره تاکنون بازتاب خوبی در میان مردم داشته است، گفت: جشنواره امسال متفاوت‌تر از دوره‌های گذشته است؛ علیرغم مشکلات به همت ستاد جشنواره مسیر خوبی را پیش برده و امیدوارم بتوانیم جشنواره‌ای پر شور در شان جامعه عروسکی برگزار کنیم. در این دوره دو بخش ویژه اضافه شد و یک پله ما را به سمت رشد بیشتری سوق داد. بخش دانش‌آموزی که امسال اضافه شد از بخش‌های مغفولی بود که سال‌ها انتظار داشتیم آموزش پرورش در آن سهیم باشد این فرصت امسال ایجاد شد و اتفاق خرسندی است برای جامعه محصل و دانش‌آموز کشور که خودش را معرفی کند. همچنین بخش دیگری که جامعه دانشگاهی انتظارش را داشت بخش تجربه بود. این بخش امسال با استقبال روبرو شد. معتقدم این دو بخش می‌تواند شرایطی را برای کشف استعدادهای جدید فراهم کند.

شریعتی با بیان اینکه حضور خانم برومند برای جامعه تئاتری کشور و به خصوص بخش عروسکی مغتنم است، مهم‌ترین بخش همگرایی تمام ارگان‌ها را به واسطه حضور او دانست و گفت: به سختی در جشنواره‌ها می‌توان ارگان‌ها را دور میز نشاند و از آنها حتی حمایت معنوی گرفت. اما در این دوره از میراث فرهنگی، صداوسیما، شهرداری، کانون پرورش فکری تا انجمن سینمای جوان مشارکت داشته‌اند. امیدوارم در تمام فستیوال‌ها این شرایط شکل بگیرد و بتوانیم از تمام ظرفیت کشور برای رشد تئاتر استفاده کنیم.

معاون اجرایی دبیر جشنواره عروسکی با بیان اینکه امسال ۱۷ استان را در جشنواره میزبانی می‌کنیم، گفت: در این دوره ۳۴ نمایش صحنه‌ای حضور دارند که شش موردآن خارجی است. همچنین ۱۷ نمایش اصلی و جنبی در بخش فضای باز اجرا می‌شوند. در کنار آنها ۱۶ نمایش در بخش تجربه، ۱۸ اثر در بخش بزرگشال و ۱۶ اثر در بخش کودک حضور دارند.

شریعتی با اشاره به آثار بخش ملل گفت: ۶ اثر از ۵ کشور همچون افغانستان، تایوان، فرانسه، کرواسی و هلند در هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک اجرا می‌شوند.

شریعتی همچنین درباره برگزری شادپیمایی جشنواره در بوستان آب و آتش گفت: تنها برنامه بزرگ فرهنگی تهران در عید قربان این شادپیمایی است.
کد خبر: 96844
Share/Save/Bookmark