هشتمین سمینار نقش داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی در بهداشت و سلامت برگزار گردید
هشتمین سمینار نقش داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی در بهداشت و سلامت برگزار گردید
سرپرست سازمان غذا و دارو معتقد است از نظر کیفیت فرآورده های طبیعی و داروهای گیاهی، ایران قابل رقابت با بازارهای جهانی است.
 
تاريخ : جمعه ۲۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۷
به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، صبح چهارشنبه 19 تیرماه ، هشتمین همایش طلای سبز با بهره‌مندی از دستاوردهای ادوار گذشته، و با حمایت مسئولین سازمان غذا و دارو،‌ دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انجمن تولیدکنندگان داروها و فرآورده‌های گیاهان دارویی، انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند ایران، دانشگاه‌های علوم پزشکی و دارویی و سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در این زمینه در هنل المپیک تهران برگزار گردید.

محمدرضا شانه ساز روز چهارشنبه در هشتمین سمینار نقش داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی در بهداشت و سلامت افزود: از نظر کیفیت فرآورده های طبیعی و داروهای گیاهی، ایران قابل رقابت با بازارهای جهانی است.

وی گفت: اتفاقات خوبی در چند سال اخیر در حوزه تولید فراورده های طبیعی و داروهای گیاهی در کشور رخ داده است و اکنون حدود ۲۲۰ کارخانه در این زمینه فعالیت می کنند که ۱۲۵ کارخانه به فرآورده های سنتی اختصاص دارد.

شانه ساز ادامه داد: لازم است در سال رونق تولید، تلاش مضاعفی در این حوزه انجام شود و می توانیم از اندوخته های گذشتگان در عرصه تولید داروهای طبیعی و سنتی استفاده کنیم.

سرپرست سازمان غذا و دارو تاکید کرد: مخالف واردات نیستم، ولی باید حتی واردات در راستای تولید و دانش فنی استفاده شود.

به گفته شانه ساز، در عرصه فرآورده های طبیعی می توانیم به درمان بیماری ها بپردازیم و با بازنگری متون علمی، این صنعت تقویت شود.

جعفر میرفخرایی دبیر انجمن تولید کنندگان دارو و فرآورده های گیاهان دارویی نیز در این سمینار گفت: اکنون بیش از ۳ هزار پروانه تولید فرآورده های طبیعی و داروهای گیاهی در کشور صادر شده است.

وی افزود: همچنین تعداد تولیدکنندگان داروهای گیاهی د ر کشور ۲۲۰ است و انتظار می رود تا پایان امسال هزار میلیارد تومان فروش داروهای گیاهی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ما ، محورهای این همایش عبارت بودند از :
•تبیین جایگاه داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی در نظام سلامت کشور
•ارزیابی اقتصادی و اجتماعی داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی در ایران و جهان
•نقش فرآورده‌های طبیعی درکنترل ودرمان بیماری‌ها با تمرکز بر بیماری‌های گوارشی
•کشت، تولید و فرآوری بذرها با تأکید بر تولید بذر و مواد اولیه استاندارد
•سیاست‌ها و ضوابط تولید داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی: چالش‌هاوراهکارها
•انتقال و بومی‌سازی فناوری‌های نوین درصنعت داروهای گیاهی وفرآورده های طبیعی
•فرصت‌های صادراتی داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی
•نقش شتابدهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها در توسعه اقتصادی فرآورده های طبیعی
•نقش ذائقه، فرهنگ و آموزش در پذیرش فرآورده‌های طبیعی و پروبیوتیک‌ها
•فرآورده‌های طبیعی مورد مصرف در دام و طیور و آبزیان
•نقش‌ آینده‌پژوهی در ارتقای کمی و کیفی فرآورده‌های طبیعی
•ساختاربخشی قابل نظارت در بسته‌بندی گیاهان دارویی و دمنوش‌ها

یادآوری می شود که برپایی گردهمایی‌ها و همایش‌های تخصصی عرصه مناسبی برای شناخت چالش‌ها، انتقال دانش و تجربه و هم‌افزایی دستاوردهای نوین به‌شمار می‌رود و همایش طلای سبز با تأکید بر افزایش فرصت‌های صادراتی داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی، یکی از نمونه‌های موفق در حوزه پژوهش و آموزش محسوب می‌شود.

مجید معافی
کد خبر: 97474
Share/Save/Bookmark