چرا فروش کتاب افزایش می‌یابد اما نویسندگان درآمد بالایی ندارند؟
چرا فروش کتاب افزایش می‌یابد اما نویسندگان درآمد بالایی ندارند؟
فروش کتاب در سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد درآمد نویسندگان هر روز بیشتر از پیش کاهش می‌یابد. دزدی‌های اینترنتی و قمیت کم کتاب در وبسایت‌های فروش کتاب از جمله آمازون از جمله دلایلی است که سبب می‌شود نویسندگان به اندازه ناشران درآمد نداشته باشند.
 
تاريخ : يکشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۷
به گزارش هنرنیوز به نقل از فوربس، هارپر کولینز اعلام کرد در سه ماه گذشته 490 میلیون دلار کتاب به فروش رفته است که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته 83 میلیون دلار رشد کرده است. این افزایش چشم‌گیر احتمالاً به دلیل پیشرفت در فروش کتاب‌های صوتی دیجیتال و الکترونیکی رخ داده است.

البته این موضوع به معنای عذم موفقیت ناشران در فروش کتاب‌های چاپی نیست و اتحادیه ناشران بریتانیا اخیرا دریافت که فروش کتاب در سال جاری حدود 7 میلیارد است که نسبت به سال پیش حدود 5 درصد رشد کرد.

این آمار با داده‌های انجمن نویسندگان در ماه ژوئیه که نشان می‌دهد درآمد نویسندگان در طول 10 سال گذشته حدود 42 درصد کاهش یافته است تضاد زیادی دارد. این آمار نشان می‌دهد درآمد سالیانه نویسندگان حرفه‌ای در یک سال ده هزار و 500 پوند است. چگونه ممکن است درآمد نویسندگان حتی با وجود افرایش فروش کتاب کاهش یابد؟ جواب این سؤال اصلاً ساده نیست و عناصر زیادی در این تناقض تأثیرگذارند.

حرفه مولفین برایشان سودی ندارد. تحقیق سال 2015 اتحادیه نویسندگان دریافت فقط 39 درصد مولفین می‌توانند از طریق نویسندگی ارتزاق کنند. سال‌ها تجربه سبب نمی‌شود نویسندگان در برابر کاهش درآمد در امان باشند. بنا بر یافته‌های تحقیق ذکرشده نویسندگان با بیش از 15 سال سابقه کار بیشترین میزان تغییر منفی درآمد را بین سال‌های 2009 و 2015 تجربه کردند.

استحکام صنعت نشر شاید یکی از دلایل کاهش درآمد نویسندگان است. ماری رازنبرگر، مدیر اجرایی اتحادیه نویسندگان در مقاله‌ای که در سال 2016 منتشر شد نوشت «از آن جا که ناشران برای برآورده کردن انتظارات تحت فشار هستند پیشرفت نویسندگان بهترین راه برای افزایش بودجه است.» تلاشی که ناشران برای کارهای تبلیغاتی انجام می‌دهند از جیب نویسندگان هزینه می‌شود!

دلیل دیگر کاهش درآمد نویسندگان دزدی است. هفته گذشته وبسایت «اقیانوس پی دی اف» به دلیل اعتراض ناشران بسته شد. هر کسی که مشتری پی دی اف‌های رایگان است به طور بالقوه خواننده و خریدار کتاب است. البته در میان دزدان کتاب معتقدند کار فرهنگی قیمت ندارد و باید به صورت رایگان در اختیار عموم قرار بگیرد.

صنعت خلق کتاب در آینده سلامت خواهد ماند. خود نویسندگان به تولید آثارشان ادامه می‌دهند حتی اگر احتمال به دست آوردن پول از این راه کاهش یابد اما در نتیجه تأثیر قیمت‌های کم برای از بین بردن تأثیر آمازون، و دزدی‌های اینترنتی داستان‌نویسانی که به صنعت نشر قدرت می‌بخشند هر روز درآمدشان کم‌تر می‌شود.

ایبنا
کد خبر: 96926
Share/Save/Bookmark