دومين دوره جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» برگزار می‌شود
دومين دوره جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» برگزار می‌شود
دومين دوره جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» در شهر سلیمانیه در اقليم كردستان عراق برگزار می‌شود و آخرين فرصت ارسال آثار 11 خرداد ماه سال‌جاری (1 ژوئن 2017) می‌باشد.
 
تاريخ : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۹
به گزارش هنرنیوز و به نقل از روابط عمومی دومين جشنواره بین‌المللی فیلم «سليمانيه ،کمپانی سینمایی «مستی فیلم» با همکاری استانداری سلیمانیه و دانشگاه این شهر، دومين دوره جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» Slemani با نمایش آثار کارگردانان کشور مختلف جهان شامل تولیدات سال‌های 2016 و 2017 در دو بخش رقابتی «سینمای جهان» (بین‌الملل) شامل؛ آثار بلند سینمایی و کوتاه و بخش رقابتی «سینمای کُردی» (ملی) شامل؛ آثار بلند سینمایی، کوتاه و مستند از روزهای 9 تا 15 مهرماه امسال (1 تا 7 اکتبر 2017) در سالن‌های دانشگاه شهر سليمانيه در اقليم كردستان عراق برگزار می‌کند و آخرين فرصت ارسال آثار، روز 11 خرداد ماه سال‌جاری (1 ژوئن 2017) می‌باشد.

اعلام رسمی برگزاری دومين جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه»؛ در نشستی خبری با حضور «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیتهای برجسته سیاسی اقلیم کُردستان، «فواد جلال» مدیر جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» و رئیس کمپانی سینمایی «مستی فیلم»، «دانر عمر» مدیر هنری جشنواره، «عبدلی حمه جوان» و خانم «گزیزه عمر» از هنرمندان سرشناس اقلیم کُردستان در شهر سلیمانیه برگزار شد.

در ابتدای این نشست خبری «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی دومين دوره جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» گفت: همچنان‌که در نخستین دوره این جشنواره قول داده بودیم که این راه را ادامه دهیم؛ امروز نخستین گام‌های فعالیت و آماده‌سازی برای برگزاری دومين دوره جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» در شهر سلیمانیه پایتخت فرهنگ و هنر اقلیم کُردستان آغاز شد و دوستان عزیز ما در کمپانی سینمایی «مستی فیلم» نیز قبول زحمت می‌کنند و در امسال نیز از هیچ کوششی برای برگزاری این جشنواره دریغ نخواهند کرد و تا این لحظه نیز با تلاش‌های خود، گام‌های مؤثری را برداشته‌اند.

وی همچنین گفت: امیدوارم این دوره از جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» و همچنین سومین دوره و دوره‌های آتی آن نیز به طور کلی برای ملت کُرد و علی‌الخصوص برای مردم شهر سلیمانیه مایه افتخار و مباهات باشد؛ شهر سلیمانیه از آن دست شهرهایی است که پتانسیل بسیار زیادی در آن نهفته است و به طور مداوم خود را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد و یکی از خصوصیات بسیار زیبای شهرهای زنده این است که نقد در آن زنده باشد و نقدپذیربودن نیز برای بهبود نواقص، خیلی از خود نقد حائز اهمیت‌تر است.

این شخصیت برجسته سیاسی اقلیم کُردستان در ادامه اظهار داشت: امیدواریم که شهر سلیمانیه، خلاقیت و استعداد فیلمسازان جهان و آثارشان را در آغوش گرم خود بگیرد؛ که این برای آینده سینما و صنعت فیلمسازی در اقلیم کردستان خیلی مهم است و ما بی‌صبرانه منتظر این لحظه باشکوه هنری خواهیم بود، چون سلیمانیه یکی از شهرهایی است که لیاقت و شایستگی برگزاری چنین رویدادها و لحظات ناب هنری را در خود دارد و مردم این شهر، همیشه از سمینارها و کنفرانس‌های علمی، فکری، فلسفی و همچنین رویدادهای فرهنگی، هنری، ادبی و ... استقبال کرده‌اند.

در بخش دیگری از این نشست خبری، «فواد جلال» مدیر دومین دوره جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» و رئیس کمپانی سینمایی «مستی فیلم» نیز گفت: سال گذشته نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» در چهار روز برگزار شد و امسال روزهای برگزاری آن را به 7 روز افزایش داده‌ایم که در روزهای 1 تا 7 اکتبر 2017 در سالن‌های دانشگاه شهر سليمانيه در اقلیم کُردستان برگزار خواهد شد.

وی افزود: سال گذشته این جشنواره با همکاری تعدادی از شرکت‌های بخش خصوصی و شخصیت‌های برجسته سلیمانیه برگزار شد که دوباره در دومین دوره نیز با همت عالی خود ما را همراهی خواهند کرد.

از طرف برگزارکنند¬گان دومين دوره جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» از تمامی کارگردانان سراسر جهان درخواست شده است که آثارشان را اعم از فيلم‌¬های سينمايی، مستند، انيميشن و کوتاه با زيرنويس انگليسی، برای انتخاب احتمالی در برنامه جشنواره ، تا تاريخ 11 خرداد ماه سال‌جاری (1 جون 2017) به دبیرخانه اين جشنواره در شهر سلیمانیه در اقليم كردستان عراق ارسال کنند.

از طرف اعضای هیئت داوران این جشنواره، 14 جایزه «بلوط زرین» و جایزه نقدی که شامل بخش رقابتی فیلم‌های بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» است؛ به بهترین فیلم بین‌الملل، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین فیلم کوتاه بین‌الملل، جایزه ویژه هیئت داوران و جایزه تماشاگران به برگزیدگان اهدا خواهد شد و در بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» نیز جوایز بهترین فیلم ملی، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلم مستند، جایزه تماشاگران، بهترین فیلم کوتاه ملی و جایزه ویژه هیئت داوران به برندگان اهدا خواهد شد و همچنین جایزه ویژه کمپانی سینمایی «مستی فیلم» به بهترین فیلمنامه تقدیم خواهد شد و با تهیه‌کنندگی این شرکت سینمایی، این پروژه در سال آینده به فیلم سینمایی تبدیل خواهد شد.

در این دوره از جشنواره و در سالهای آینده آن نیز، جایزه «طاها کریمی» فیلمساز فقید ایرانی که روز 8 خرداد 1392 بر اثر سانحه تصادف رانندگی در شهر سلیمانیه درگذشت؛ توسط خانواده آن مرحوم به بهترین فیلم و یا سینماگر موفق اهدا خواهد شد.

سال گذشته «تورج اصلانی» فیلمبردار بین‌المللی سینمای ایران، به عنوان اعضای هیئت داوران بخش رقابتی فیلم‌های بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» این رویداد سینمایی حضور داشت و در کنار دیگر داوران از کشورهای مختلف، تندیس «بلوط زرین» این جشنواره را به برگزیدگان اهدا ‌کرد.

در بخش رقابتی فیلم‌های بلند این جشنواره، تندیس «بلوط زرین» بخش «سینمای جهان» ویژه هیئت داوران به فیلم سینمایی «خاطرات اسب سیاه» (بیره‌وه‌رییه‌کانی ئه‌سپه ره‌ش) به کارگردانی «شهرام علیدی» اهدا شد.

در این بخش همچنین دیپلم افتخار بهترین مدیر فیمبرداری به «امین جعفری» برای فیلمبرداری فيلم سینمایی «طبل» به کارگردانی «کیوان کریمی» اهدا شد و دیپلم افتخار بخش «سینمای کُردی» ویژه هیئت داوران جشنواره نیز به فیلم سینمایی «بدرود آنالوگ» (مالئاوا ئانالوگ) به کارگردانی «هیوا امین‌نژاد» تقدیم شد.

در بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه نیز تندیس «بلوط زرین» بهترین کارگردانی بخش «سینمای جهان» به «کمال پرناک» برای کارگردانی فیلم کوتاه «هستی»، تندیس «بلوط زرین» ویژه هیئت داوران بخش «سینمای کُردی» به «سالم صلواتی» کارگردان فیلم کوتاه «آینه‌های پریده رنگ» و همچنین تندیس «بلوط زرین» بهترین فیلم این بخش به فیلم کوتاه «خانه سفید» به کارگردانی «ارسطو مفاخری» اهدا شد.

نخستين دوره جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» با نمایش 50 فیلم سینمایی و کوتاه داستانی از کارگردانان 105 کشور جهان و برپایی گارگاه‌های تخصصی سینمایی و چندین نشست آکادمیک در روزهای 10 تا 13 مهرماه 1395 (1 تا 4 اکتبر 2016) در سالن‌های دانشگاه شهر سليمانيه در اقليم كردستان عراق برگزار شد.
کد خبر: 94442
Share/Save/Bookmark