پیشرفت های فناوری موجب تغییر نگرش کسب و کارها شده است
ناصر پرهیز گار :
پیشرفت های فناوری موجب تغییر نگرش کسب و کارها شده است
مدیرعامل شرکت مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک گفت: معتقدیم که پیشرفت های فناوری در همه عرصه‌های تولیدی، صنعتی، تجاری و خدماتی موجب تغییر نگرش کسب و کارها شده است .
 
تاريخ : چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۵
به گزارش هنرنیوز ؛ ناصر پرهیز گار مدیرعامل شرکت مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک در گفتگو با سایت خبرایران اظهارداشت : صنعت تایر یک صنعت واسط بین صنایع پتروشیمی و خودرو است که در کشور ما جزء صنایع با سابقه و استراتژیک با پتانسیل بالای اشتغال‌زایی محسوب می‌شود.

پرهیزگار تصریح کرد : حمل و نقل جاده‌ای بالا در ایران و هم‌چنین بازارهای متناسب برای صادر کردن محصولات به کشورهای تازه استقلال یافته و کشورهای آفریقایی و شاغل‌بودن بیش از ۱۵۰۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۶۰۰۰۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم در این صنعت ابعاد اهمیت صنعت تایر را به خوبی نشان می‌دهد؛ از این‌رو باتوجه به مشکلات عدیده‌ای که گریبانگیر این صنعت شده است اقدام‌های اساسی به‌منظور توان‌مندسازی این صنعت برای دستیابی به توسعه صنعتی و ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و هم‌چنین برقراری تعامل و ارتباط تنگاتنگ بین صنعت تایر و صنایع وابسته ضروری به نظر می‌رسد.

وی خاطر نشان کرد: علی‌رغم تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی علیه کشورمان، واردات بی‌رویه تایر، افزایش قیمت مواد اولیه و بالا‌بودن نرخ ارز، صنعت تایر در کشور برای دست‌یافتن به آخرین فناوری‌های نوین روز تلاش کرده است؛ به‌طوری‌که بسیاری از محصولات تولید شده در کشور از لحاظ کیفیت و دوام و ایمنی با نمونه‌های مشابه خارجی برابری می‌کنند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک عنوان داشت : تایرسازی، با توجه به پیچیدگی فرایند تولید و نیاز به اجزای مختلف از جمله مواد اولیه، تجهیزات و ماشین‌آلات، موجب اشتغال افزایی چندین برابر به‌صورت غیرمستقیم در زنجیره ارزش خود شده است. هم‌چنین رشد صنعت تایر کشور فضای مناسبی برای رشد صنایع وابسته هم‌چون تولید نخ تایر، سیم طوقه، محصولات پتروشیمی، دوده، قطعات لاستیکی، روکش تایر، بازیافت تایر و مواد اولیه اصلی دیگر، که موجب توسعه زیرساخت‌های صنعتی و افزایش فرصت‌های شغلی کشور است، را فراهم می‌نماید.

وی ادامه داد: از میان حدود ۱۵۰ نوع ماده اولیه مورد نیاز برای تولید تایر حدود ۴۰‌% آن وارداتی است و در صورت عدم وجود هریک از این مواد در بازار به دلیل تحریم‌ها، تولید تایر با مشکل جدی مواجه می‌شود. از این‌رو داخلی‌سازی مواد اولیه و قطعات و هم‌چنین بهره‌مندی از ظرفیت‌های نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان و ایده‌های نوآورانه تولیدکنندگان داخلی می‌تواند به‌عنوان یک اقدام مؤثر در راستای افزایش تولید و افزایش ارزش افزوده و ایجاد اشتغال، و از همه مهم‌تر رفع وابستگی به خارج، در نظر گرفته شود.

پرهیزگار تاکید کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری باید این تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کنیم و با صرف فعل خواستن از مشکلات در جهت بهبود شرایط صنعت بهره‌بریم. در صورت برنامه‌ریزی مناسب نه تنها تحریم‌ها تأثیر چندانی بر اقتصاد کشور نخواهد داشت بلکه می‌توانند به فرصتی طلایی برای پیشرفت در صنعت لاستیک سازی، به ویژه تایرسازی، و استفاده از توان داخلی تبدیل شوند.

وی ادامه داد: در همین راستا برگزاری چهارمین نمایشگاه بین‌المللی زنجیره‌ی ارزش صنایع لاستیک به میزبانی شرکت مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک به‌منظور ارائه دستاوردها و توانمندی‌های زنجیره ارزش صنعت لاستیک کشور در سال جهش تولید می‌تواند بستری مناسب برای ارتباط و هم‌اندیشی بیشتر محققین و نخبگان دانشگاهی با پیشکسوتان صنعت تایر و شرکت‌های دانش‌بنیان، به‌منظور تبادل نظر هرچه بیشتر در خصوص بومی‌سازی قطعات، تجهیزات و مواد اولیه مرتبط با صنعت تایر، آشنایی با ماشین‌آلات جدید، معرفی مواد اولیه جدید و آشنایی با آخرین دستاوردها و فناوری‌های تخصصی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی و تبادل تجربیات کارشناسان و صاحب‌نظران و ترویج پژوهش‌های کاربردی را فراهم آورد.

دکتر پرهیزگار افزود: نمایشگاه بین‌المللی زنجیره‌ی ارزش صنایع لاستیک به‌عنوان بزرگ‌ترین رخداد صنعتی ایران در حوزه لاستیک با حضور جمع کثیری از شرکت‌های توانمند داخلی و خارجی فرصت بسیار مغتنمی است تا شرکت‌های فعال در این صنعت دستاوردها و محصولات خود را در معرض بازدید دست‌اندرکاران و متخصصان این صنعت قرار دهند و سمت و سوی فعالیت‌ها و نوآوری‌های آتی خود را هدایت نمایند. این نمایشگاه می‌تواند بستری مناسب برای ارتباط و هم‌اندیشی محققین و نخبگان دانشگاهی با پیش‌کسوتان صنعت تایر و شرکت‌ها‌ی دانش‌بنیان به‌منظور تبادل اطلاعات فنی و آشنایی با دستاوردهای نوین این صنعت فراهم آورد.

وی ادامه داد: در این راستا تمام تلاش دست اندرکاران برگزار کننده این نمایشگاه آن است تا نیاز فناورانه صنعت لاستیک در زمینه ساخت داخل شناخته شده تا بدین وسیله کمکی به تقویت توان ساخت داخلی و ایجاد انگیزه جهت سرمایه‌گذاری بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی در صنعت لاستیک و ایجاد حس خودباوری و خوداتکایی در نیروهای متخصص، صنعت‌گران و نخبگان دانشگاهی و سرمایه‌گذاران صورت پذیرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک ابراز داشت : علیرغم همه گیری ویروس کرونا به یاری پروردگار و با تمهیداتی که از مدتها قبل گروه اجرایی نمایشگاه در شرکت مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک اندیشیده بود و با دریافت مجوزهای لازم از ستاد ملی مقابله با کرونا و کمیته امنیتی اجتماعی ،در نمایشگاه امسال بالغ بر ۱۴۰۰ متر مربع شرکت در ۳ سالن دستاوردهای خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار خواهند داد.

وی ادامه داد: علاوه بر آن شرکت مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک قصد دارد در نخستین نمایشگاه مجازی ایران که در تاریخ ۵ الی ۲۰ اسفند ماه جاری برگزار می گردد همگام با تحولات دیجیتال در عرصه کسب و کارها و کاهش رونق برگزاری رویدادهای تجاری در سطح ملی و بین‌المللی، با همکاری شرکت های تایر سازی یک سری وبینارهای تخصصی در حوزه لاستیک و پلیمر با اساتید بنام این صنعت از اقصی نقاط دنیا به صورت مجازی برگزار نماید.

دکتر پرهیزگار در پایان سخنان خود گفت : معتقدیم که پیشرفت های فناوری در همه عرصه‌های تولیدی، صنعتی، تجاری و خدماتی موجب تغییر نگرش کسب و کارها شده است و تغییرات بنیادین در فرهنگ و رفتار اجتماعی مردم ضرورت توجه به بهره‌گیری از ابزارهای نوین فناوری را دو چندان می نماید و فعالیت کسب و کارها بر بستر فضای مجازی و حضور در نمایشگاه های مجازی از مهمترین ابزارهای توسعه بازار و تاب‌آوری آن ها است.
کد خبر: 98439
Share/Save/Bookmark