پیشنهاد به  دولت برای پرداخت مقرری بیکاری به سیل‌زدگان
سرپرست سازمان تامین اجتماعی:
پیشنهاد به دولت برای پرداخت مقرری بیکاری به سیل‌زدگان
سازمان تامین اجتماعی همواره همراه مردم و در کنار مردم بوده است. از این رو پس از سیل اخیر ۸۵۰۰ فقره وام قرض‌الحسنه و ۸۵۰۰ فقره وام جعاله از طریق بانک رفاه به سیل‌زدگان پرداخت شده است.
 
تاريخ : چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۱۶
به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، «محمدحسن زدا» در نشست خبری ویژه هفته کارگر در محل ستاد سازمان تامین اجتماعی، گفت: سازمان تامین اجتماعی همواره همراه مردم و در کنار مردم بوده است. از این رو پس از سیل اخیر ۸۵۰۰ فقره وام قرض‌الحسنه و ۸۵۰۰ فقره وام جعاله از طریق بانک رفاه به سیل‌زدگان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه آمارها نشان نمی‌دهند که ریزش نیروهای کارگری زیاد است، گفت: در هر حال سازمان تامین اجتماعی از بیمه‌شدگان خود که بیکار می‌شوند، حمایت می‌کند. سازمان تامین اجتماعی مقرری بیکاری آنها را در اسرع وقت برقرار می‌کند تا در مهلتی که دارند، کار جدیدی را پیدا کنند و شاغل شوند.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی افزود: صندوق بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی ۲۵۰ تا ۲۶۰ هزار مقرری‌بگیر دارد. میزان مقرری بیکاری که در هر ماه پرداخت می‌شود ۳۵۰ میلیارد تومان است.

زدا در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای وصول مطالبات تامین اجتماعی از دولت گفت: نمایندگان مجلس در بند دوم تبصره ۵ لایحه بودجه سال ۹۸ مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان را برای تادیه بدهی‌های دولت در نظر گرفته است که این ۵۰ هزار میلیارد تومان در قالب تهاتر اموالی مانند خوراک پتروشیمی و... پرداخت می‌شود.

زدا با بیان اینکه امروز اولین جلسه ما با دولت بر سر اجرای بند دوم تبصره ۵ قانون مذکور برگزار می‌شود، گفت: نیت ما این است که در سال ۹۸ این ۵۰ هزار میلیارد تومانی را که در قانون پیش‌بینی شده، دریافت کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته کارگر که توسط سازمان تامین اجتماعی برنامه‌ریزی شده‌اند، گفت: برنامه‌های هفته کارگر به زودی تقدیم می‌شود. امیدواریم که کارگران از سال جاری شرایط بهتری را داشته باشند.

زدا با اشاره به بررسی طرح اصلاحات پارامتریک در مجلس شورای اسلامی که افزایش سن بازنشستگی و افزایش میزان حق بیمه سهم کارگر را مدنظر قرار داده است، گفت: سازمان تامین اجتماعی هم با این طرح مشکلاتی دارد. حرف ما در این خصوص این است که ابتدا باید اصلاحات ساختاری صورت بگیرد چراکه تنها اصلاحات پارامتریک نمی‌تواند اهداف مدنظر نمایندگان مجلس را درخصوص سازمان تامین اجتماعی تامین کند.

زدا البته تاکید دارد: طرح اصلاحات پارامتریک براساس نگرانی‌های نمایندگان مجلس از میزان منابع سازمان تامین اجتماعی نشأت می‌گیرد و سازمان تامین اجتماعی در تهیه و به گردش انداختن آن در مجلس نقشی نداشته است.

وی با اشاره به ضرورت رعایت سه‌جانبه‌گرایی در سازمان تامین اجتماعی گفت: تصمیماتی که اخذ می‌شوند باید با مشارکت نمایندگان کارگران و کارفرمایان به قانون دربیاید. مشارکت دولت به عنوان ضلع سوم هم وجود دارد اما بحث ما این است که در ساختار هیات امنایی سازمان تامین اجتماعی سه‌جانبه‌گرایی به معنای اخص آن رعایت نمی‌شود.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی در ادامه با اشاره به ضرورت وجود یک رگلاتوری در سر صندوق‌های بیمه‌ای گفت: قریب به ۲۰ صندوق بیمه‌ای در کشور وجود دارد که باید یک رگلاتوری به تنظیم قوانین مربوط به آنها بپردازد. برای نمونه در حال حاضر بانک مرکزی به عنوان یک رگلاتوری بر بانک‌ها نظارت می‌کند. سازمان‌های بیمه‌گر هم نیازمند آن هستند که در قالب صندوقی به دور هم جمع شوند تا قوانین بیمه‌گری مانند رعایت محاسبات اکچوئری در آنها رعایت شود. مسئله این است که صندوق بیمه‌ای که خارج از قواعد محاسبات بیمه‌ای شکل بگیرد محکوم به شکست است.

وی افزود: تنها صندوقی که محاسبات بیمه‌ای و سایر قواعد بیمه‌ای در آن رعایت می‌شود، سازمان تامین اجتماعی است. سازمان تامین اجتماعی حامی صنعت، تولید و کارآفرینی است.

ضریب پشتیبانی صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی پنج و نیم است

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه ضریب پشتیبانی صندوق بازنشستگی این سازمان در حال حاضر پنج و نیم است، گفت: نمی‌توانیم بگوییم که این ضریب پشتیبانی عالی است اما از تمام صندوق‌های بازنشستگی بالاتر است. با انجام اصلاحات پارامتریک کمک می‌شود تا وضعیت صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی بهبود یابد.

وی درخصوص اینکه اصلاحات پارامتریک شامل چه گروهی از بیمه‌پردازان می‌شود، گفت: اصلاحات پارامتریک شامل بیمه‌پردازان جدید سازمان تامین اجتماعی می‌شود. افرادی که با همان شرایط قبلی در سازمان تامین اجتماعی بیمه شده‌اند با همان شرایط هم بازنشسته می‌شوند لذا اعلام می‌کنیم که برای آنها جای نگرانی وجود ندارد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه مطابق اطلاعیه انجمن داروسازان مطالبات داروخانه‌ها از سازمان تامین اجتماعی صفر شده‌اند، گفت: البته ما به مراکز غیرملکی بدهی داریم و همین‌جا قلباً و رسماً از آنها عذرخواهی می‌کنیم و قول می‌دهیم که سریع‌تر بدهی آنها را پرداخت کنیم. سازمان تامین اجتماعی در آخرین نوبت پرداخت بدهی ۵۰۰۰ میلیارد تومان از بدهی خود را پرداخت کرده است.

زدا با اشاره به زیان انباشته صندوق بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی در هنگام انتصاب مرحوم نوربخش به عنوان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: هنگامی که آقای نوربخش به سازمان تامین اجتماعی آمدند صندوق بیمه بیکاری ۷۰۰ میلیارد تومان زیان انباشه داشت اما با اقدامات ایشان و همکاران، زیان انباشته صندوق بیمه بیکاری در سال گذشته به ۷۰ میلیارد تومان رسید اما از سال گذشته مقداری روند افزایشی داشته است. به هر شکل برای کاستن از این زیان، اقداماتی در راستای رفع همپوشانی‌های بیمه‌ای و غیره انجام شده است.

وی در ادامه با اشاره به درخواست سازمان تامین اجتماعی از دولت برای کمک به پرداخت مقرری بیکاری سیل‌زدگان گفت: در هنگام زلزله کرمانشاه دولت چهار میلیارد تومان به عنوان کمک در اختیار سازمان تامین اجتماعی گذاشت تا به عنوان مقرری بیکاری به افرادی که محل کار خود را از دست داده بودند، پرداخت شود. در هنگام حادثه معدن یورد هم دولت برای پرداخت مقرری بیکاری و غرامت به بازماندگان کمکی را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرد. آن زمان پیمانکار معدن یورد تعدادی از کارگران را بیمه نکرده بود.

وی افزود: پیشنهاد خود را برای دریافت کمک از دولت برای پرداخت مقرری بیکاری سیل‌زدگان ارائه کرده‌ایم و منتظر جواب آن هستیم.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اولین ملاقات مردمی اینستاگرامی خود با بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی گفت: این نوع ملاقات مردمی برای اولین بار انجام شد که کار نوینی است. ۳۵۰ نفر در این ملاقات اینستاگرامی حضور داشتند و سوالات خود را به صورت مستقیم مطرح کردند.

زدا با اشاره به مطالبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: مدل‌های مختلفی برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ارائه شد اما در مورد یکی از آنها به توافق رسید. بار مالی اجرای آن در سال اول ۱۲ هزار میلیارد تومان است.

بار مالی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان برعهده دولت است

وی افزود: مطابق قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه تامین بار مالی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان برعهده دولت است. به هر شکل سازمان تامین اجتماعی در شرایط فعلی نمی‌تواند درگیر این فشار مالی شود لذا ما منتظر تامین بار مالی آن از سوی دولت هستیم.

وی در ادامه با اشاره به تعاملات سازمان تامین اجتماعی با سیستم بانکی در جهت دریافت تسهیلات به منظور پرداخت تعهدات نقدی سازمان گفت: عمده وصول حق بیمه‌های سازمان به بیست و نهم و سی‌ام هر ما برمی‌گردد. ما باید منتظر وصول حق بیمه‌ها باشیم تا بدهی خود را به بانک پرداخت کنیم. این به معنای تعامل است چراکه ما بلافاصله بدهی خود را عودت می‌دهیم.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی با اشاره به صحبت‌هایی که درخصوص واگذاری پالایشگاه نفت لاوان به بانک رفاه می‌شود، گفت: سازمان تامین اجتماعی به هیچ وجه پالایشگاه لاوان را برای رد بدهی خود به بانک رفاه واگذار نکرده است بلکه ما آن را وثیقه اسناد خزانه کرده‌ایم. ما برای پرداخت بدهی خود به بانک هیچگاه پالایشگاه را واگذار نمی‌کنیم چراکه پالایشگاه جزو اموال ارزشمند سازمان تامین اجتماعی است و قطعا واگذاری پالایشگاه موجب نارضایتی بیمه‌شدگان خواهد شد. به شما اطمینان می‌دهیم که اگر بنا به واگذاری چیزی باشد اموال کوچک خود را واگذار می‌کنیم نه موردی در حد پالایشگاه را.

زدا با اشاره به تشکیل کارگروهی توسط هیات امنای سازمان تامین اجتماعی که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کار خود را در رابطه با ارزیابی اموال بیمه‌شدگان در شستا (شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی) که قرار است به بخش خصوصی واگذار شوند، گفت: ما با این لحن که ما در حال مصادره شرکت‌های شستا هستیم، مشکل داریم.

وی افزود: برنامه ما برای شرکت‌های شستا انحلال برخی و تجمیع برخی دیگر است چراکه حس می‌کنیم اینگونه بهتر می‌توانیم به بیمه‌شدگان خدمت دهیم. در حال حاضر دو شرکت چوب و کاغذ در مازندران داریم که زیانده هستند. یکی از آنها زمین بزرگی دارد و دیگری ماشین‌آلات خوبی. تلاش می‌کنیم که با ادغام این دو شرکت زیانده از هزینه‌های سازمان تامین اجتماعی بکاهیم چراکه با این کار منابع بیمه شدگان لحاظ می‌شود. مطمئن باشید که کارگروهی که تشکیل شده در جهتی برنامه‌ریزی می‌کنند که تجمیع شرکت‌ها بیشترین عایدی و سود را برای سازمان تامین اجتماعی داشته باشند.

زدا با اشاره به برنامه‌های سازمان تامین اجتماعی برای بیمه کردن شاغلان فضای مجازی گفت: برای بیمه نمودن افرادی که در شرکت‌های اسنپ و تپسی کار می‌کنند، برنامه داریم. به صورت کلی کسب و کارهای نوین در این چارچوب قرار دارند. ما همچنین برای شاغلان آزاد (تایپیست‌های خانگی)، افرادی که در شبکه‌های مجازی کالاهای تولید خود را می‌فروشند و... برنامه‌ داریم. آنها می‌توانند به مراجعه به وبسایت شورای عالی مجازی شرایط خود را برای دریافت خدمات بیمه‌ای ملاحظه و ثبت‌نام کنند. از آنجا که این افراد تحت پوشش بیمه اجباری سازمان تامین اجتماعی نیستند، امکان مراجعه به منازل آنها وجود ندارد.

زدا افزود: برای این دسته که تایپیست‌های خانگی هم جزو آنها هستند، با همکاری معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد آنها را بیمه می‌کنیم.

دوشغله‌های در هیات مدیره شرکت‌های تابعه جایی ندارند

سرپرست سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه دوشغله‌ها دیگر در هیات مدیره شرکت‌های تابعه سازمان تامین اجتماعی حضور ندارند، گفت: از دوشغله‌ها خواسته‌ایم که به استراحت خود بپردازند. بعضی از آنها خودشان قبول کردند و بعضی را استعفا دادیم.

وی افزود: ما در سراسر کشور فراخوان دادیم به افرادی که مایل هستند در هیات مدیره شرکت‌های تابعه سازمان استخدام شوند، اعلام آمادگی کنند چراکه ما به اعضای جدید در هیات مدیره‌ها نیاز داریم. این اعضای جدید باید تحصیلات مرتبط و سابقه کار لازم را برای اشغال این سمت‌ها داشته باشند.

زدا با بیان اینکه برای اولین بار چند خانم را در هیات وزارت بر تخلفات اداری منصوب کرده‌ایم، گفت: این کار با همکاری مشابه امور زنان سرپرست سازمان تامین اجتماعی انجام شده است. امیدواریم که حضور زنان برای نظارت بر تخلفات مدیران خانم عضو هیات مدیره شرکت‌های تابعه سازمان تامین اجتماعی مثمرثمر باشد.

گزارش از: مجید معافی
کد خبر: 97331
Share/Save/Bookmark