بازگشایی کتابخانه عمومی شهید پورغلامی روستای اورین
با حضور خانواده شهید پورغلامی و جمعی از مسئولین شهرستان بهارستان صورت گرفت:
بازگشایی کتابخانه عمومی شهید پورغلامی روستای اورین
همزمان با روز میلاد امام رضا(ع)کتابخانه شهید پورغلامی روستای اورین شهرستان بهارستان بعد از مرمت و نوسازی با حضور مسئولین بازگشایی شد.
 
تاريخ : جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۷
به گزارش هنرنیوز و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، همزمان با ایام دهه کرامت و میلاد امام رضا(ع)، روز گذشته (چهارشنبه ۳ مرداد) کتابخانه عمومی شهید پورغلامی شهرستان بهارستان روستای اورین با حضور علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران، سید محسن موسوی، بخشدار بوستان، حجه الاسلام و المسلمین حسن زاده، امام جمعه شهرستان بوستان، سید هاشم خزری، سرپرست دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان تهران، رضا صفایی، مشاور فرماندار بهارستان، مرتضی یوسف زاده، دهیار روستای اورین، مژگان داداشی، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان بهارستان به همراه خانواده معزز شهید پورغلامی و جمعی از کتابداران واعضای شورای اورین بعد از مرمت و بازسازی، افتتاح گردید.​


علی نیکنام مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران ضمن تبریک دهه کرامت و تشکر از مسئولان شهرستان گفت: همانطور که وعده داده بودیم، همزمان با دهه کرامت کتابخانه شهید پورغلامی بازگشایی شد. این کتابخانه که در سال ۱۳۸۹ تحویل نهاد داده شد، لازم بود با توجه به جمعیت منطقه بازسازی و تغییراتی انجام شود.

وی افزود: دهیار روستای اورین ۴۰ میلیون تومان صرف بازسازی کتابخانه پورغلامی و نهاد کتابخانه ها نیز همین مقدار هزینه را صرف تجهیز این کتابخانه و بروزرسانی کرده است. علاوه بر این نزدیک به ۵۰ میلیون تومان نیز برای خرید کتاب هزینه خواهد شد.

​مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران از مصوبات خوب جلسه شورای معاونین نهاد کتابخانه های عمومی کشور که هفته گذشته در شهرستان بهارستان برگزار شده بود خبر داد و گفت: اولین نشست فوق‌العاده معاونین نهاد کتابخانه ها، پس از اعلام ۳۱ شهر دارای اولویت بالا جهت ارتقاء برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی، با حضور دبیرکل، مشاور، معاونین و مدیران کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با هدف بررسی ظرفیت‌های کتابخانه‌های این شهرستان و برنامه‌ریزی جهت اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در این شهرستان برگزار و مصوباتی خوبی از جمله راه اندازی ۲ کتابخانه سیار در شهرستان بهارستان برای روستاهای اطراف و تعمیر و مرمت تمام کتابخانه های این شهرستان در پی داشت.

وی افزود: بر همین اساس کتابخانه های چمران و باهنر مورد تعمیرات اساسی قرار گرفته اند. اعتباری که برای تعمیر همه کتابخانه ها درنظر گرفته شده بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان است. از طرفی کتابخانه خیرسازی نیز تقریبا آماده است. لازم به ذکر است که تمام کتابخانه های عمومی شهرستان بهارستان نیز به صورت رایگان آماده ارائه خدمات به عموم علاقمندان به کتاب و کتابخوانی هستند.

سپس مژگان داداشی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهارستان به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در بازسازی این کتابخانه پرداخت و گفت:این کتابخانه در زمینی به مساحت ۳۲۰ متر مربع و زیربنای ۱۴۰ متر مربع در سال ۸۹ از سوی دهیاری به اداره کتابخانه های عمومی شهرستان واگذار شده و این مرکز به دلیل انجام اقدامات عمرانی شامل فضا سازی مناسب، مقاوم سازی و توسعه زیربنا، به مدت ۴ ماه در سال جاری تعطیل بوده است. اکنون با بیش از ۱۰ هزار نسخه کتاب و ۳۵۰ عضو فعال آماده ارائه خدمت به ساکنین روستای اورین است.

​سید محسن موسوی بخشدار بوستان با اشاره به این که نظام جمهوری اسلامی نیازمند توسعه مراکز فرهنگی مانند کتابخانه ها است، گفت: در انجمن و سطح بخش، برنامه های خوبی با فرماندار و کمک نهاد کتابخانه ها پیش بینی شده و قرار است کتابخانه ها را توسعه بخشیم. در منطقه ای هستیم که جمعیت انبوه اما وسعت محدود دارد و در بهره گیری از فضای لازم با محدودیت هایی روبرو هستیم. همچنین توسعه فضاهای فرهنگی مدنظر دهیاری است که بخشی از آن در اختیار نهاد کتابخانه ها قرار خواهد گرفت تا جوانان و افراد با استعداد منطقه بتوانند استفاده کافی را ببرند. باید تلاش کرد که منابع و فضاهای علمی و فرهنگی را به لحاظ کمی و کیفی بهبود بخشیم.

وی افزود: ما در سطح بخش و شهرستان برنامه های خوبی با تعامل فرمانداری پیش بینی کردیم وانشاالله این فضاها توسعه پیدا خواهند کرد.

​موسوی تصریح کرد: انشاالله این فضاها را بهبود خواهیم بخشید و هم اینک نیز در سال ۹۷ توسعه فضاهای فرهنگی و بویژه کتابخانه ها را نیز در دستور کار خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه ما در این منطقه با استعدادهای خوبی روبرو هستیم اظهار داشت: خوشبختانه افراد نخبه ای از همین روستا به کشور معرفی شدند و ما باید تلاش خودمان را افزایش دهیم تا بتوانیم جوانان را به سمت وسویی سوق دهیم تا بتوانند از این منابع استفاده کنند و این منابع به درستی در اختیار جوانان قرار بگیرد.

حجه الاسلام و المسلمین حسن زاده امام جمعه شهرستان بوستان نیز در این جلسه ضمن تشکر و قدردانی از تمامی مسئولینی که برای تجهیز و بازگشایی این کتابخانه تلاش کردند گفت: اگر چه این کتابخانه با اعتبارات و تلاش های مسئولین دوباره بازگشایی شده است اما هنوز در شان این شهرستان نیست و باید تلاش بیشتری صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه ما باید دولت را در توسعه فضاهای فرهنگی کمک کنیم تصریح کرد: مردمان این منطقه دل رئوفی دارند و آماده همکاری هستند به گونه ای که حتی حاضرند خودشان نخورند اما لقمه خودشان را برای منافع ملی هزینه کنند.

​امام جمعه شهرستان بوستان اضافه کرد: بچه های ما نیاز به فرهنگ دارند و به گفته مقام معظم رهبری فرهنگ همچون هوا است لذا ما نیاز به فضاهای فرهنگی داریم چرا که انقلاب ما انقلاب فرهنگی بوده است.

رضا صفایی مشاور فرماندار بهارستان که به نمایندگی فرماندار در این جلسه حضور داشت گفت: برای اولین بار شورای معاونین نهاد کتابخانه های عمومی در شهرستان بهارستان برگزار گردید که جای امیدواری است و باعث افتخار شهرستان بهارستان است که دبیرکل کتابخانه های عمومی کشور برای اولین بار در این شهرستان حضور پیدا کردند.

در پایان نیز علی نیکنام مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران از مادر شهید پور غلامی، بخشدار و دهیار این شهرستان و روستا با اهدای لوح تقدیر کرد.
کد خبر: 96694
Share/Save/Bookmark