«کلید کوچک جهان» به کتابفروشی‌ها آمد
«کلید کوچک جهان» به کتابفروشی‌ها آمد
مجموعه‌شعر «کلید کوچک جهان» سروده حسن گوهرپور توسط انتشارات روزبهان به چاپ رسید.
 
تاريخ : شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۲۲

حسن گوهرپور با اعلام این خبرگفت: «کلید کوچک جهان» پیش‌تر قرار بود با نام «چهارمحال» منتشر شود ولی با این نام به بازار آمد.

وی افزود: شعرهای این مجموعه، اگرچه به فاصله ۱۱ سال از مجموعه اولم «آدم‌های مثلثی از خیابان‌ها آمده‌اند» که نشر ثالث در سال ۸۲ آن را چاپ کرد، منتشر شده‌اند، اما بیشتر محصول سال‌های ۸۷ به بعد هستند.

این شاعر با اشاره به فاصله‌ای که در این سال‌ها بین اولین و دومین مجموعه‌شعرش افتاده گفت: در این مدت مشغول مطالعه بودم. به واسطه علاقه عمیقی که به فلسفه غرب و حکمت اسلامی داشتم، این سال‌ها حوزه اصلی علائقم این دو حوزه بود. کارشناسی‌ام را هم زبان و ادبیات فارسی خواندم و تلفیق این دو فضا در ذهنم اسباب این را فراهم آورد که تلاش کنم درکی از پیرامونم را به نوشتار در آورم.

گوهرپور درباره مجموعه‌شعر «کلید کوچک جهان» گفت: کتاب حاوی ۴۵ شعر و تصویر است که تصاویرش، نقاشی‌هایی با آبرنگ هستند. در این مجموعه در پی یافتن ظرفیت‌های جدید در زبان نبودم و بیشتر حس و حالم به این می‌خورد که نسبت خود را با اطرافم ببینم؛ با انسان‌ها، با طبیعت، با صادر اول یا‌‌ همان عقل اول اندیشه سینوی (ابن سینایی). در مجموع در این فضا هر چه حس می‌کردم می‌نوشتم.

وی در پاسخ به این‌که آیا فلسفه باعث نشده شعر‌هایش بیشتر گرایش فلسفی داشته باشند تا شعر، گفت: اتفاقا نکته‌ای که خیلی روی آن تاکید دارم این است که احساس می‌کنم باید کلید کوچک جهان اول شعر باشد، من بیانیه فلسفی ننوشته‌ام، شعر سروده‌ام. نظریه هم نداده‌ام، بلکه حس کرده‌ام، یعنی اطرافم را حس کرده‌ام.

گوهرپور دارای مدرک کار‌شناسی ارشد پژوهش هنر است و کتاب اول او در سال ۸۳ کاندید جایزه ادبی کارنامه (شعر ملی ایران) شد.

کد خبر: 77984
Share/Save/Bookmark