باشگاه اجتماعی ارامنه تهران اثر رستم وسکانیان، توسط علاء الدین فرونشست
حادثه‌ای به دست علاءالدینی‌ها،
باشگاه اجتماعی ارامنه تهران اثر رستم وسکانیان، توسط علاء الدین فرونشست
باشگاه اجتماعی ارامنه تهران به علت ساختمان سازی و گودبرداری غیراصولی پارکینگ طبقاتی مجتمع جدید علاء الدین فروریخت.
 
تاريخ : شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰

به گزارش هنرنیوز، بنای مذکور با قدمتی نزدیک به صد سال که بسیاری از هنرمندان، اهالی موسیقی و هنر از آن به عنوان سالنی برای اجرا و عرضه آثارشان بهره می‌بردند، به علت ساختمان سازی در شرق آن ترک برداشت و دچار تخریب شد. در این فرو نشست بخشی از باشگاه و سالن ورزشی قوه قضایه نیز آسیب دیده است.


ساختمان مذکور که در تقاطع خیابان نوفل لوشاتو و خارک قرار داشت، لوکیشن بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها مثل سرزمین کهن، شهریار و... بود و به گفته یکی از اعضای هئیت امنای انجمن به "سفرنویس"؛ تا یک روز قبل از این حادثه گروهی ۵۰ نفره در بخشی از ساختمان در حال برداشت تصاویری برای فیلمی مستند با عنوان تاریخ شهر تهران بودند، که اگر این حادثه در روز قبل اتفاق افتاده بود، احتمال فاجعه‌ای انسانی را در پی داشت.


رستم وسکانیان معمار، نقاش و... ارمنی تبار در سال ۱۳۳۱ در شهر تبریز به دنیا آمد و از دانش آموختگان ممتاز دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه هنرهای زیبای پاریس (بوزار) بود که از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۹ به عنوان دانشیار و مدیر گروه معماری دانشکده هنرهای زیبا تهران مشغول به فعالیت بود.
از آثار به نام او می‌توان به بناهای؛ کودکستان ارامنه تبریز سال ۱۳۵۰، ورزشگاه آرارات تهران بین سالهای ۱۳۴۹ ـ ۱۳۵۴ بنا کودکستان ارامنه تبریز سال ۱۳۵۰ و مرکز هنری شوشی، در قره باغ در سال ۱۳۸۳ اشاره کرد. مرمت قره کلیسا در چالدران (۱۳۵۵ش) و کلیسای سرکیس مقدس در نزدیکی دیر استپانوس مقدس (۱۳۶۴ش) و بسیاری از آثار ملی دیگر کشور نیز به عهده وسکانیان بود.بر اساس این گزارش؛ با پیگیری‌های قانونی بخش حقوقی شهرداری در شعبه سوم دیوان عدالت اداری ‌‌نهایت امر در چند روز پیش؛ این مرجع رأی صادره از کمیسیون ماده صد قانون شهرداری را درخصوص تخریب بنای تجاری غیرمجاز مستحدثه در طبقه هفتم پاساژ اصلی علاء الدین و تغییر کاربری‌های غیرمجاز ازجمله تبدیل انباری‌های تجاری به واحد تجاری را تأیید کرده است. ولیکن هنوز زمان اجرای حکم از سوی شهرداری تهران مشخص نیست.پیش از این محمد باقر قالیباف شهردار تهران درباره پرونده پاساژ اصلی علاءالدین گفته بود: با هرگونه تخلفات غیرمجاز ساختمانی به ویژه آن دسته از برج‌ها و مجتمع‌های اداری و تجاری که نفس شهر را گرفته‌اند و حقوق شهروندان و قانون را زیرپا گذاشته‌اند، بدون اغماض برخورد می‌کنیم.
به گزارش هنرنیوز؛ بنای جدید علاء الدین در خیابان نوفل لوشاتو که از شانزدهم بهمن سال ۹۱ کار اجرایی آن شروع شده هفده طبقه دارد که ۸ طبقه آن در زیرزمین و ۹ طبقه آن در رو بنا خواهد شد.
کد خبر: 82546
Share/Save/Bookmark