کوین پاورز با «پرندگان زرد» به ایران آمد
کوین پاورز با «پرندگان زرد» به ایران آمد
کوین پاورز (۱۹۸۰-) شاعر، نویسنده و ‌سرباز سابق آمریکایی است که در هفده‌سالگی به خدمت ارتش درآمد، و در سال ۲۰۰۴ به عراق رفت و تا یک سال آن‌جا جنگید.
 
تاريخ : سه شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۷

«پرندگان زرد» روایتگرِ تجربه‌های پاورز به ‌عنوان تیربارچی است در جنگ عراق، که بلافاصله بعد از انتشارش، نیویورک‌تایمز از آن به عنوان یک شاهکار کلاسیک در ادبیات جنگی معاصر یاد کرد و آن را در فهرست ۱۰۰ رمان برتر سال ۲۰۱۲ قرار داد. موفقیت‌های «پرندگان زرد» تا آن‌جا بود که به مرحله‌ نهایی جایزه‌ی ملی منتقدان آمریکا راه یافت، و سرانجام در همان سال توانست جایزه‌ی کتاب اول گاردین و جایزه‌ی پن‌همینگوی را از آن خود کند.
«جنگ می‌خواست ما را در بهار بکُشد...» این جمله‌ی آغازین رمان است: شروعی قدرتمند برای روایتِ مرگ و دوستی. «پرندگان زرد»، روایتِ زندگیِ سرباز جان بارتلِ بیست‌و‌یک‌ساله و دَنیل مورفیِ هجده‌ساله است که همان‌گونه که جوخه‌شان درگیر نبردی خونین در شهر الطفار است، به زندگی ادامه می‌دهند. «پرندگان زرد» با توجه به تصاویر زنده و تمثیلات متافیزیکی درباره‌ی معصومیت ازدست‌رفته و کارکرد حافظه، از یک‌سو به نقل از نیویورک‌تایمز در کنار شاهکارِ تیم اُبراین - «چیزهایی که به دوش می‌کشیدند»- در مورد جنگ ویتنام قرار می‌گیرد، و از سوی دیگر به روایت گاردین، در کناررمان‌های «در جبهه‌ی غرب خبری نیست» نوشته‌ی اریش ماریا رمارک و «نشان سُرخ دلیری»از استیون کرین قدرت‌نمایی می‌کند.
دیوید اِگرز نویسنده‌ی برجسته‌ی آمریکایی و نامزد نهایی جایزه‌ی پولیتزر و خالق رمان مشهور «زیتون» در پاسخ به نشریه‌ی آبزرور درباره‌ی این رمان می‌گوید: «کتاب‌های زیادی را می‌توانم نام ببرم، اما کتابی که بیش از هر کتابی دوست دارم به همه پیشنهادش بدهم تا بخوانندش، پرندگان زردِ کوین پاورز است.»
هیلاری منتل، برنده‌ی جایزه‌ی بوکر:
پرندگان زرد، روایتیک مرگ است؛ هر خط، تایید جسورانه‌یی است بر قدرتزیبایی در جان‌بخشیدن دوباره؛ چه این زیبایی خود را در طبیعت نشان دهد یا (بعدها) در هنر.
جان بِرنساید، منتقد گاردین:
خواندن این رمان یک ضرورت است، اگرچه کم‌تر کسی انتظار داشت از جنگ عراق رمانی خلق شود؛ پاورز، تصویری به شدت دقیق و هوشیارانه از مردان جنگ ارایه داده: مورف آسیب‌پذیر و مرموز، و استرلینگ بی‌رحم، اما به‌شدت آسیب‌دیده، به طرز حیرت‌آوری ترسیم شده‌اند، و این تصادفی نیست که نام خانوادگی شخصیت اصلی، ما را وامی‌دارد به شخصیتِ بارتلبی در داستان کوتاهِ «بارتلبی محرر» اثر هرمان ملویل فکر کنیم.پرندگان زرد،رمانی است که باید خوانده شود، نه‌فقط به این خاطر که شاهدی است بر یک جنگ مشخص، بلکه بهدلیل نوع بینش انسانی و جهان‌شمولی که در خود دارد.

کد خبر: 80352
Share/Save/Bookmark