تلویزیون برای رفع معضل بیکاری هنرمندان تولید تله‌فیلم‌ها را آغاز کند
جواد مزدآبادی:
تلویزیون برای رفع معضل بیکاری هنرمندان تولید تله‌فیلم‌ها را آغاز کند
کارگردان «طاووس‌های بی‌پر» تولید مجدد تله‌فیلم‌ها را راه‌حلی مناسب برای رفع معضل بیکاری هنرمندان می‌داند.
 
تاريخ : شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۲
به گزارش هنرنیوز ، جواد مزدآبادی کارگردان سینما و تلویزیون با اعلام مطلب فوق به بانی‌فیلم گفت: بسیاری از مدیران حمایت از هنرمندان را جزو اولویت‌های مهم سیاست‌های کاری خود می‌دانند، اما متأسفانه این رویه چند سالی است که در حد همان شعار باقی مانده. جای تأسف دارد که وضع معیشت هنرمندان از سال گذشته و با ورود ویروس کرونا به کشور به مراتب بدتر شده و هیچکس نیز فکری به حال اهالی فرهنگ و هنر نمی‌کند.

وی افزود: تلویزیون حدود یک دهه گذشته و با تولید تله‌فیلم‌های متعدد سهم بسزایی در اشتغال هنرمندان داشت به طوری که بسیاری در سِمت‌های مختلف در این پروژه‌ها مشغول به کار بودند. از چند سال گذشته که ساخت تله‌فیلم‌ها به دلایل نامعلومی قطع شد متأسفانه بسیاری از هنرمندان بیکار شدند و یا اگر سر پروژه‌ای می‌رفتند مقطعی بود و کفاف زندگی پرخرج این روزهایشان را نمی‌داد.

این کارگردان در ادامه صحبت‌هایش به مقایسه بودجه نابرابر سریال‌ها و تله‌فیلم‌های تلویزیونی پرداخت و افزود: تلویزیون هر ساله حدود ۱۰ – ۲۰ سریال با بودجه‌های چند میلیاردی تولید می‌کند. به جز چند سریال که معمولا در شبکه‌های سراسری پربازدید می‌شوند، اما سایر این آثار به هیچ وجه مورد توجه قرار نمی‌گیرند و به اصطلاح جریان‌ساز نمی‌شوند.

مزدآبادی با اشاره به میزان بودجه تولید سریال‌ها و تله‌فیلم‌های تلویزیونی گفت: نکته قابل تأمل این موضوع به بودجه‌های نابرابر آن برمی‌گردد به طوری که اگر هزینه تولید یک فیلم تلویزیونی را حدود ۲۵۰ میلیون تومان در نظر بگیریم، با بودجه یک سریال حدود ۲۰ تا ۳۰ تله‌فیلم ساخته می‌شود. به همین سادگی می‌توان هر شب یک تله‌فیلم با داستانی جدید و متفاوت به مخاطب ارائه کرد و هنرمندان و عوامل پشت دوربین نیز به طور متناوب در پروژه‌ها مشغول به کار می‌شوند.

وی افزود: البته که ساخت تله‌فیلم نیاز به همراهی مدیران تلویزیون دارد. در همان یک دهه گذشته به درخواست مدیران قانونی در ساخت فیلم‌های تلویزیونی وضع شده بود که کارگردان‌ها را ملزم می‌کرد در آثارشان حتما از بازیگر چهره استفاده کنند. همین امر مقداری دستمزد بازیگران را به صورت کاذب بالا برده بود و فیلمسازان نیز در انتخاب بازیگر با مشکل مواجه می‌شدند.

مزدآبادی در پایان گفت: اگر مدیران تلویزیون قانون استفاده از بازیگران مطرح در ساخت تله‌فیلم‌ها را بردارند هزینه تولید نیز به مراتب پایین می‌آید و دست کارگردانان نیز بازتر خواهد بود. امیدوارم با توجه به شرایط موجود و معضل بیکاری که این روزها هنرمندان با آن دست به گریبان هستند، با یک برنامه‌ریزی کوتاه مدت و البته اصولی اقدامی درست و موثر در این زمینه انجام داد.
کد خبر: 98290
Share/Save/Bookmark