سنگ تمام شبکه ها برای ایام نوروز
اعلام برنامه های نوروزی سیما؛
سنگ تمام شبکه ها برای ایام نوروز
معاون سیما خبر داد تمام موانع ساخت سریال «سلمان» و «حضرت موسی (ع)» از نظر مالی مرتفع شده و ساخت این ۲ سریال به صورت تضمینی جلو می رود.
 
تاريخ : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۲
به گزارش خبرنگار هنرنیوز، ظهر امروز 20 اسفند ماه نشست خبری اعلام برنامه های نوروزی سیما با حضور مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی و مدیران شبکه های تلویزیونی در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد.

در این نشست ابتدا معاون سیما توضیحاتی در مورد برنامه ها داد و سپس هر کدام از مدیران در فاصله کوتاهی از زمان به تشریح مهمترین برنامه های نوروزی شبکه خود پرداختند. محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو بیان کرد: در شبکه دو از سالی که گذشت پرداختن به محوریت خانواده مطرح بود و چند برنامه جدید مطرح شد و برنامه های مختلفی را روی آنتن بردیم. در نوروز ۹۷ ویژه برنامه تحویل سال در روز ۲۹ اسفند با اجرای محمد سلوکی و خانم صادقی با محوریت امام نقی (ع) روی آنتن می رود، به همین مناسبت در آن شب ها مسافر ری را در ۴ قسمت پخش می کنیم. صبح ها ساعت ۸:۳۰ برنامه نوجوانانه داریم. برنامه عمو قناد، گله به گله، بهترین شو و ... نیز روی آنتن می رود. امسال مجموعه عروسکی «کلاه قرمزی» شب ها ساعت ۲۰ پخش می شود. سریال نمایشی طنز، «تعطیلات رویایی» است که شب ها ۲۱:۳۰، فیلم های خارجی ساعت ۱۷ و ۲ فیلم ایرانی با نام «نفس» و «ویلایی ها» در میان این آثار روی آنتن می روند. علاوه بر راهیان نور، یک برنامه خاص به نام «از آسمان» ویژه مدافعان حرم روی آنتن می رود. همچنین ویژه برنامه های نوروزی را تقدیم مخاطبان می کنیم.

وی افزود: در حال آماده سازی جدید محله «گل و بلبل» هستیم. یک برنامه ترکیبی نمایشی طنز با نام «خوش و بش» که از آغازین روزهای سال پخش می شود نیز وجود دارد که محمد مسلمی یکی از شخصیت های جدید آن است. همچنین سری جدید برنامه «جیوه گی» روی آنتن می رود از سوی دیگر سریال «مرد» با محوریت یک معلم مرد روی آنتن می رود. فیلم در حوزه سینمای ایران شامل «اروند»، «ویلایی ها»، «دریاچه ماهی» و «اشنوگل» از آثار جدید هستند، همچنین «نفس»، «ماجرای نیمروز»، «سیانور»، «آزادی مشروط»، «یتیمخانه ایران»، «برادرم خسرو»، «خانه ای در خیابان چهل و یکم»، «بیست و یک روز بعد»، «گیتا»، «مرگ ماهی»، «گمیجی» و «قهرمانان کوچک» از دیگر آثار جدید هستند که از شبکه های سیما پخش می شوند

در ادامه علیرضا برازش مدیر شبکه یک درباره برنامه های این شبکه در ایام نوروز گفت: جشنواره مسجد از جمله ماموریت هایی است که بر عهده شبکه گداشته شده و با همکاری نهادهای مرتبط برگزار می شود. سریال «پایتخت ۵» سریال نوروزی ما در شبکه است که هر شب ساعت ۲۲ روی آنتن می رود. برنامه مستند «ایرانگرد» نیز هر شب ساعت ۲۳ روی آنتن می رود، همچنین مسابقه «دستپخت» هر شب ساعت ۲۰ روی آنتن می رود. از داریوش کاردان دعوت شده است که برنامه ای گفتگومحور با نام «کاردانها» را ساعت ۱۸ روی آنتن ببرد.

در بخش دیگری از این نشست، علی اصغر پورمحمدی مدیر شبکه سه سیما عنوان کرد: ما امسال بعد از چند سال وقفه برنامه «مردان آهنین» را به دستور رییس رسانه ملی داریم، همچنین مستند «اقلیم» را درباره مناطق جعرافیایی داریم. برنامه سال تحویل ما با نام «بهار نارنج» و با اجرای احسان علیخانی از چند روز مانده به عید شروع می شود و برنامه اصلی سال تحویل روز دوشنبه پخش می شود.

وی ادامه داد: مسابقه «زمانی برای خندیدن» نیز در ایام عید ادامه دارد. سریال نوروزی شبکه سه «آرماندو» است که به کارگردانی احسان عبدی پور آماده شده است. سپس محمدمهدی یادگاری مدیر اداره کل تامین برنامه های خارجی سیما نیز توضیح داد: امسال تلویزیون فیلم های جدیدی دارد که شبکه های یک تا پنج هر کدام یک بار و شبکه نمایش ۲ باکس جدید سینمایی دارد و شبکه های پویا و نسیم هم فیلم دارند، ما امسال ۱۳۳ عنوان فیلم پخش می کنیم. ۴ فیلم در حوزه سینمای ایران شامل «اروند»، «ویلایی ها»، «دریاچه ماهی» و «اشنوگل» از آثار جدید هستند، همچنین «نفس»، «ماجرای نیمروز»، «سیانور»، «آزادی مشروط»، «یتیمخانه ایران»، «برادرم خسرو»، «خانه ای در خیابان چهل و یکم»، «بیست و یک روز بعد»، «گیتا»، «مرگ ماهی»، «گمیجی» و «قهرمانان کوچک» از دیگر آثار جدید هستند که از شبکه های سیما پخش می شوند. شبکه یک باکس ساعت ۱۶، شبکه دو ساعت ۱۷:۳۰، شبکه سه یک بامداد، شبکه چهار ۲۰:۳۰، شبکه پنج ۱۳:۳۰، شبکه نمایش ۲۱ و ۲۳ و شبکه کودک ساعت ۱۴ این آثار را پخش می کند

. همچنین معینی پور مدیر شبکه چهار سیما در ابتدا با اشاره به شعار این شبکه عنوان کرد: ما تلاش کردیم رنگ آمیزی فاخری را در حوزه های مختلف داشته باشیم. ما در حوزه فیلم های سینمایی داخلی و خارجی و همچنین حوزه تله تیاتر آثار خوبی داریم و امیدواریم برند شبکه چهار در بحث تله تیاتر با قول های معاون سیما در سال ۹۷ احیا شود. ویژه برنامه معرفتی ما در کاشان که پایتخت کتاب ایران است با اجرای محمد صالح علا روی آنتن می رود. مستندپرتره ای از بزرگان نویسندگی ایران ساختیم که در این ایام پخش می شود. برنامه های «معرفت» و «زاویه ۲» تا از مهمترین برنامه های ما در حوزه عرفانی و فلسفی و علوم انسانی است، برنامه زنده «چشم شب روشن» در این ایام هر شب روی آنتن می رود. برنامه «چهارسوی علم» مستندهای جذابی دارد، همچنین یک مستندپرتره درباره هنرمندان حوزه تجسمی است. برنامه «جادوی تاریخ» به بررسی آثار نویسندگانی چون جرج اورول و یا تاریخ ماکیاولی می پردازد. ما با کمک اداره کل تامین سینمایی هایی در حوزه تخیلی از سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ پخش می کنیم، این فیلم ها بیشتر از سینمای اروپا و آسیا بهره گرفته است. ساعت ۹:۳۰ هر روز نیز فیلم هایی از جشنواره های فجر در طول ۳۶ دوره جشنواره فجر گزینش و پخش می کند.

مجید زین العابدین مدیر شبکه پنج سیما نیز با اشاره به برنامه تحویل سال عنوان کرد: برنامه «شب فیروزه ای» از تهران در برج میلاد برای تحویل سال روی آنتن می رود. برنامه «دوستت دارم مادر» از برنامه های نوروزی ماست که با اجرای کاظم احمدزاده پخش می شود. مسابقه پلاک پنج مسابقه زنده تلفنی است و همچنین مسابقه پنج ستاره با اجرای اشکان خطیبی که قسمت اول آن پخش شد در این ایام ادامه دارد. سریال نوروزی ما هیات مدیره است که در این شب ها در یک فصل ۴۰ قسمتی روی آنتن می دود. یک سریال کارتونی با نام ژول ورن را هم طراحی کرده ایم و همچنین۱۴ فیلم سینمایی را تدارک دیده ایم. برنامه با ما اینجا هم در این ایام به صورت زنده پخش می شود.

در ادامه سلیم غفوری مدیر شبکه مستند بیان کرد: محور اصلی ما در شبکه مستند برای نوروز ایرانگردی و حیات وحش ایران است که برنامه خاطرات روستا که به معرفی تغییرات روستاهای توریستی می پردازد از جمله آنها است. مجموعه کارهایی درباره معرفی حیات وحش ایران داریم، از همین رو مجموعه ای با نام «اش» که درباره خرس قهوه ای ایرانی است پخش می شود. همچنین مجموعه ای با نام «سمرقند» با محوریت پخت شیرینی ها، ۲ مجموعه مستند مسابقه به نام «ضد گلوله» هر شب ساعت ۲۰ و مستند مسابقه «خانه ما» با موضوع سبک زندگی، مجموعه ای با محوریت حیات وحش خارجی هر شب ساعت ۲۳، مجموعه خارجی «درباره تاریخ» هر روز، مجموعه «کارهای کوتاه» با موضوع راهیان نور روزانه و مجموعه ای از کارهای روزانه پخش می شود. درباره بحث جشنواره ها باید بگویم در شبکه مستند در سال ۹۶ جشنواره تلویزیونی مستند داشتیم که در سال ۹۷ بار تغییری در ساختار دوره دوم آن را برگزار می کنیم.

مجید شعبانپور نیز رییس مرکز تولید و فنی سیما با اشاره به توسعه شهرک سینمایی و تلویزیونی ایران در سال گذشته گفت: ۸ برنامه ترکیبی و ۱۴ سریال در این شهرک به تولید رسبده است. یکی از کارهای شاخص ما کار همکاران مان در امور دوبلاژ سیما بوده است که ۱۳ سریال دوبله کرده اند تعداد همکاران درگیر ۲۳ نفر مدیر دوبلاژ، ۱۲۴ نفر دوبلور در ۱۶ استودیو مشغول به کار هستند. در بحث اچ دی سازی شبکه هایی که اچ دی هستند مثل شبکه سه برنامه تحویل سال را هم اچ دی پخش می کند. اگر حمایت های مالی توسعه پیدا کند ۶ استودیو اچ دی داریم و ۸ استودیو باقی مانده که آنها را هم به صورت اچ دی ارتقا می دهیم.

سپس محمد سرشار مدیر شبکه کودک بیان کرد: ما در سال ۹۶ افزایش سطح کیفی آثار را نسبت به سال ۹۵ داشتیم. در جشنواره نوروزی شبکه کودک از ۲۸ اسفند جشنواره شبکه کودک پخش و تا ۱۳ اسفند داریم. در کانال پویا ۱۰ عنوان برنامه جدید شامل فصل ۱۹ «نقاشی نقاشی»، سری جدید برنامه «اتل متل یه جنگل»، «نقاش کوچولو»، «شهر قصه»، پویانمایی خارجی «کندویی ها» و حیوانات خارجی، همچنین در کانال نهال ۲۳ عنوان جدید شامل ۳ مجموعه تلویزیونی جدید، پنج پویانمایی جدید و ... پخش می شود. ما در سال ۹۷ این روند رو به رشد را ادامه می دهیم و سخت گیری ها را در حوزه مخاطب افزایش می دهیم به طوری که اگر برنامه ای زیر ۴۰ درصد مخاطب داشته باشد، حذف می کنیم. برنامه های آسیب های اجتماعی در دستور کار ماست، همچنین فرایند تفکیک کانال پویا و نهال آغاز و پخش آزمایشی این ۲ کانال در بستر اینترنت آغاز می شود. همینطور فناوری چهرک وجود دارد که به شکل زنده این چهرک ها در شبکه کودک پخش می شود.

در ادامه مهدی سالم مدیر شبکه امید بیان کرد: تقریبا هفت ماه و نیم از راه اندازی شبکه امید می گذرد و بیش از ۷۵۰ ساعت برنامه در طی این مدت تولید شده است. برای نوروز ۱۲ عنوان برنامه تولیدی شامل برنامه ترکیبی دید و بازدید و .. راهیان نور، مسابقه بازی خور، آماده باش و نبرد ربات ها، برنامه های کوتاه خنده خانه هزار، یک داستان و جالبه که بدونی، ۱۸ فیلم سینمایی رئال و ۱۸ فیلم سینمایی انیمیشن، سه سریال با نام بچه های مدرسه آلپ، مکتوبه و ... پخش می شود.

سپس سفیدی مدیر شبکه سلامت اظهار کرد: محورهای اصلی ما در شبکه سلامت خود مراقبتی، سالمندان، کودکان، محیط زیست و تغذیه است که ما اتفاقا در ایام نوروز با آنها درگیر هستیم از همین رو امسال سری جدید برنامه های «جمله ضربان»، «مادر، کودک، تندرستی»، «حال خوب» با محوریت سلامت روان هر شب ساعت ۲۱، «سینما سلامت» با محوریت آثاری با موضوع سلامت، «نیلوفر آبی» ویژه پوست و مو، ویژه برنامه «ورزش داروست» با محوریت ورزش های کمک کننده در پیشگیری، مستندهای خارجی هر شب ساعت ۲۲، برنامه در حال تولید «سالم شو» با محوریت موضوعات سلامتی پخش می شوند.

وی افزود: سال آینده جشنواره سلامت با شعار « سلامت یک‌ اولویت است» برگزار می شود. عمدتا برنامه های شبکه سلامت بر حسب نیاز مخاطبان شکل می گیرد و همگی نیازهای روزانه ببینده را عرضه می کنند.

در ادامه رحیم لیوانی مدیر مرکز صبا بیان کرد: امسال دست اندرکاران پویانمایی با دست پر آمده اند به طوری که برنامه های جدید در قالب ۱۹ مجموعه تقدیم شبکه ها کرده ایم. ضمن اینکه یک نهضت پویانمایی داخلی شروع شده و برندهای ما در این مجموعه ها دیده می شود برای مثال مجموعه «پهلوانان»، «ماهی بادکنکی»، برنامه جدید «مثلنامه» از شبکه یک، مهد کودک «حیوانات» با محوریت بازی های ایرانی، مجموعه جدید کلیله، روبی و جوجه ها، برنامه تک فرمی مبارک و مجموعه جدید پهلوانان پخش می شود همچنین حدود بیست کلیپ پویانمایی موزیکال بازتولید و تقدیم شبکه ها شده است.

سعید آشناب مدیر شبکه جام جم درباره سریال های نوروزی عنوان کرد: بخشی از سریال ها را برای مخاطب بزرگسال زیرنویس می کنیم. امسال سریال «پایتخت ۵»، «لیسانسه ها» و «کلاه قرمزی» را داریم و یک مجموعه موسیقایی با نام «فرش فیروزه ای» داریم که به موسیقی می پردازد و از ۲۶ اسفند پخش آن آعاز می شود و در ایام عید ادامه دارد.

علی حمیدی قایم مقام مرکز سیما فیلم درباره سریال های نوروزی عنوان کرد: ما چهار سریال را برای نوروز در نظر گرفتیم. همچنین مخاطبان هر شب می توانند یک سریال طنز ببینند و فصل سوم سریال «ستایش ۷» فروردین کلید می خورد. سریال های الف فاخر ما که حدود ۱۸ پروژه هستند که ۲ سریال موسی و سلمان به برآورد مالی می رسد و پیش تولید آنها را در سال ۹۷ شروع می کنیم.

سپس محمد احسانی مدیر شبکه نسیم اظهار کرد: ما برنامه متعارف سال تحویل نداریم اما برنامه «دورهمی» به شکل ویژه ۲۹ از ساعت ۱۶ تا ۱۸ پخش می شود، این برنامه به جز روزهای شهادت، در ساعت ۲۳ هر شب پخش می شود.

وی افزود: در این رقابت نفس گیر و پر بیننده، مخاطبان معمولا به برنامه ای توجه می کنند که از آن سابقه ذهنی داشته باشند از همین رو برنامه های خودمان را به برنامه های نوروز منعطف کردیم به همین دلیل برنامه فینال فینالیست های «هوش برتر»، «وقتشه» در ساعت ۲۰ و با تاکید بر یکی از اقوام ایرانی، مسابقه «کودک شو» در ساعت ۲۱ با محوریت مسابقه ای در بین افراد معروف، برنامه «ویتامین خ» روزهای فرد ساعت ۲۲ و ۲۸ اسفند فینال «خانواده باحال» پخش می شود.

میرباقری در بخش پرسش و پاسخ ها در پاسخ به سوال خبرنگار هنرنیوز که «از تسویه حساب بدهکاری هنرمندان از تلویزیون پرسید» گفت: بخشی از بودجه ما را دولت پرداخت می کند و از میزان بودجه ناکافی ما حدود چند صد میلیارد پرداخته نشده است. چنانچه 70 درصد بودجه در حوزه های دیگر سازمان پرداخته شده باشد، حدود 90 درصد بودجه در بحث آثار نمایشی پرداخت شده است. در سال های قبل عده زیادی بیکار بودند و الان آن ها مشغول کار هستند و حالا مسأله این است که طلبکاری مالی دارند که تعدادشان به حدود چند درصد می رسد که آن ها را هم پرداخت خواهیم کرد.

وی درباره این موضوع که تلویزیون در برنامه های تحویل سال از هنرمندان تکراری استفاده می کند و هزینه های هنگفت به مهمانان برای حضور اعطا می کند، بیان کرد: تقریبا این موضوع را از سال گذشته پیگیری و مدیریت کرده ایم، از همین رو درباره ترکیب مهمانان و برنامه ها بحث کرده ایم و این مسئولیت را به یکی از بخش ها داده ایم.

احسانی در ادامه درباره نرسیدن «خندوانه» بیان کرد: «خندوانه» به دلیل اینکه سوله را از ما گرفتند کمی دچار تاخیر شد. تیم این برنامه اکنون به دنبال مکان است و نویسنده ها هم در حال نگارش متن ها هستند. آقای جوان هم سر فیلمبرداری سینمایی خود است که تا پایان اسفند کارش تمام می شود. مشکل عروسک «جناب خان» هم امروز حل شد و قرارداد امضا شد. برنامه شبی با عبدی مشکلاتی در دکور دارد که حدود ۹ قسمت از آن ضبط شده است. جواد فرحانی تهیه کننده و محمدحسین لطیفی کارگردان است که اواخر فروردین روی آنتن می رود.

معاون سیمای رسانه ملی درباره ساخت سریال «سلمان» و ارایه بودجه به این سریال بیان کرد: هم سریال «سلمان» و هم «موسی» تمام موانع ساختش از نظر مالی مرتفع شده و ما برای ساخت این ۲ سریال کار را تضمین شده جلو می بریم، به طوری که تیم تولید هر ۲ سریال مشغول کار هستند و من شب گذشته با آقای میرباقری درباره این موضوع صحبت می کردم و امیدوارم اوایل نیمه دوم سال آینده پشت دوربین قرار بگیرد و کار را کلید بزند.

وی عنوان کرد: میرباقری بر بخش حجاز سریال «سلمان» کاملا تسلط دارد و لوکیشن این بخش نهایی شده است. درباره بخش بیزانس هم 90 درصد انتخاب ها انجام شده و مرحله تیسفون هم در حال انجام است. این کارگردان حتی کست خود را نیز انتخاب کرده و در حال نهایی کردن آنهاست. پیش تولید این اثر به سنگینی انجام می شود تا زمان تولید کم باشد.

میرباقری درباره تکلیف برنامه «هفت» اظهار کرد: برنامه «هفت» به دلیل انتخاب مجری با مشکلاتی مواجه شد اما بالاخره در 10 روز جشنواره ملی فیلم فجر روی آنتن رفت و الان در پی این هستند که مجری مناسبی را انتخاب کنند. جایگاه اصلی برنامه های سینمایی در شبکه سه است و با انتخاب مجری برنامه دوباره فعال می شود.

وی درباره اینکه چندی پیش پخش برنامه ناصر ملک‌مطیعی متوقف شد، گفت: آن برنامه، کار خودسرانه ای بود که تهیه کننده بدون هماهنگی با ما انجام داده بود، از همین رو هم آن شبکه و هم تهیه کننده توبیخ شد. ما اجازه نداریم با شخصیت کسی خلاف ادب برخورد کنیم اما این برنامه جزو برنامه های ما نبود و خودسرانه انجام شده بود. به همین دلیل ما هم مراتب عذرخواهی خودمان را از این حیث که یک کار غیرحرفه‌ای انجام شده بود، اعلام می کنیم.

معاون  سیما درباره اینکه چندی پیش در برنامه «دورهمی» هم این اتفاق افتاده بود، گفت: به هر حال ما چارچوب هایی داریم بنابراین آن برنامه هم طبق ضوابط ما انجام نشده بود. به هر حال جایی که پول مطرح می شود بعضی وقت ها حرکت غیرحرفه‌ای انجام می شود، از همین رو اگر تهیه کننده حرفه ای نباشد، چنین اتفاقی رخ می دهد.

وی درباره حضور کتایون ریاحی در برنامه «دورهمی» که بر خلاف حضور ناصر ملک مطیعی با هماهنگی انجام شده بود، بیان کرد: پخش قواعدی فنی شامل رنگ، و صوت و ... دارد و اگر چنانچه برنامه ای در زمان مناسب به واحد پخش نرسد نمی تواند پخش شود.
کد خبر: 96123
Share/Save/Bookmark