برگزاری 15 کارگاه آموزشی گردشگری
در هشتمین جشن راهنمایان گردشگری صورت می‌گیرد
برگزاری 15 کارگاه آموزشی گردشگری
برگزاری 15 کارگاه آموزشی با هدف آشنایی هرچه بیشتر فعالین گردشگری با مباحث این حوزه و آشنایی با سه استان خراسان از جمله برنامه‌های روز نخست هشتمین جشن راهنمایان گردشگری است.
 
تاريخ : سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۹
به گزارش هنرنیوز؛در روز نخست هشتمین دوره جشن راهنمایان گردشگری که در حال برگزاری است، ۱۵ کارگاه آموزشی با هدف آشنایی هرچه بیشتر فعالین گردشگری با مباحث این حوزه و جاذبه‌های سه استان خراسان برگزار خواهد شد. اهداف این کارگاه ها به شرح زیر است:

۱.«جاده ابریشم - جاده ولایت» این کارگاه با هدف معرفی جاده ابریشم و اهمیت آن در پیوند میان شرق غرب و مسیر سفر امام رضا (ع) از مدینه به مرو،دلایل انتخاب این مسیر و ناگفته‌هایی پیرامون آن برگزار خواهد‌شد.

دکتر رجبعلی لباف (مدیرکل سازمان گردگشری خراسان رضوی،باستان شناس و محقق) همچنین خالقی‌‌‌‌‌‌‌نیا ( دبیر همایش جاده ولایت و محقق و پژوهشگر ) اساتید برگزار کننده این کارگاه هستند.

۲. «خراسان شناسی، مشهد شناسی وحرم شناسی» عنوان یکی دیگر از کارگاه‌های آموزشی این همایش است که با حضور مهدی سیدی( محقق، خراسان شناس و مولف) و با هدف آشنایی با جاذبه‌های ایران، خراسان بزرگ و عوامل پیدایش شهر مشهد و سیر تاریخی حرم امام رضا (ع) برگزار خواهد شد.

۳. «محورهای گردشگری خراسان رضوی» که با هدف معرفی مسیر های گردشگری در خراسان رضوی، جاذبه ها و منابع موجود و راه های دسترسی به این استان برگزار خواهد شد عنوان یکی دیگر از کارگاه‌های این همایش است.

مهدی زارعی ( کارشناس ارشد توریسم، راهنمای فعال گردشگری ) استاد این کارگاه آموزشی خواهد بود.

۴. «منابع و جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی» نام یکی دیگر از کارگاه‌های این همایش است که با هدف معرفی جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی استان و مسیرهای دسترسی و پتانسیل های گردشگری استان خراسان جنوبی برگزار خواهد شد. احمد رونقی ( راهنما و پژوهشگر) مدرس این کارگاه است.

۵. «منابع و جاذبه های گردشگری خراسان شمالی» با حضور حسین شکرانی ( راهنما و پژوهشگر) و با هدف معرفی جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی استان، مسیرهای دسترسی و پتانسیل های گردشگری استان خراسان شمالی برگزار می‌شود.
۶. «اکوتوریسم خراسان رضوی» با هدف معرفی جاذبه ها، پتانسیل های گردشگری سبز و مسیرهای طبیعت گردی متنوع در خراسان رضوی نام دیگر یکی از کارگاه‌های روز نخست این همایش است.

حمد علیان( مربی طبیعت گردی و مجری تورهای طبیعت گردی) مدرس این کارگاه است.

۷. «شعرا و مفاخر خراسان بزرگ» با هدف معرفی شعرا و مفاخر خراسان بزرگ، قابلیتهای گردشگری ادبی و فرهنگی و حضور دکتر خالق پور ( دبیر کنگره بین المللی امیر علیشیر نوایی، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد) برگزار خواهد شد.

۸. «جشن ها و آیین های سنتی خراسان» عنوان کارگاهی است که با هدف آموزش و آشنایی با آداب و رسوم فرهنگ عامه مردم خراسان(عروسی، عزا، تولد، ختنه سوران، نذرها ، باران خواهی و ...) برگزار خواهد شد.

بهزاد چوپانکاره(مسؤول فرهنگسرای شهر بهشت، پژوهشگر و کارشناس فرهنگ عامه و گردشگری صدا و سیمای استان خراسان) مدرس این کارگاه آموزشی است.

۹. «راهنما و هنر عکاسی در سفر» با تدریس راهنما و هنر عکاسی در سفر با هدف آشنایی با دوربین های مختلف عکاسی، تکنیکهای عکاسی از آثار طبیعی، تاریخی و فرهنگی بر گزار خواهد شد.

۱۰. «راهنما و نحوه ارتباط مؤثر با مسافر» با هدف نحوه ارتباط موثر با افراد مختلف در سفر برگزار می شود. سلامی ( مدرس دانشگاه و دوره های گردشگری) مدرس این کارگاه است.

۱۱. «تفسیر میراث در گردشگری»عنوان کارگاه یازدهم روز نخست این همایش است. در این کارگاه اصولی مطرح می‌شود که یک راهنمای حرفه ای باید به آنها مسلط باشد تا تنها به ارائه اطلاعات اکتفا نکند، بلکه بتواند به عنوان یک مفسر از راز پدیده ها در عرصه گردشگری رمزگشایی نماید.( حفظ میراث و آموزش همگانی)

۱۲. «گزارش اولین تجربه حضور راهنمایان ایرانی در کنواسیون جهانی راهنمایان» یکی دیگر از نشست های روز نخست این همایش است.این گزارش را حسن حاجی سعید، مهسا مطهر، مسیح شریف و مجید عرفانیان ارئه خواهند داد.

۱۳. «بازرسی صنفی و قوانین و مقررات تورگردانی» با هدف آشنایی با قوانین و مقررات تورگردانی و بیمه های مسؤولیت، مدیریت بحران و... در تور از نظر حقوقی عنوان کارگاه سیزدهم این همایش است.

محمدمنظرنژاد (راهنما و مدرس قوانین گردشگری) و حمید درودیان (راهنما و مسؤول کمیته حقوقی انجمن صنفی راهنمایان استان تهران) مدرسان این کارگاه آموزشی هستند.

۱۴. «معرفی بافته ها و لباسهای زنان ایران زمین» با هدف آشنایی شرکت کنندگان از لباس های محلی و بافته های خاص زنان در میان عشایر و مناطق مختلف ایران زمین کارگاه چهاردهم است.طاهره رحیمیان ( پژوهشگر و مربی )مدرس این کارگاه است.

۱۵. «کاربرد فناوری اطلاعات در صنعت گردشگری» آخرین کارگاه آموزشی روز نخست این همایش است. فرید جواهرزاده(مدرس دانشگاه) استاد این کارگاه است.

شایان ذکر است، هشتمین دوره جشن راهنمایان گردشگری از ۱۸ بهمن ماه تا ۱ اسفند در استان خراسان رضوی برگزار می‌شود.
کد خبر: 79349
Share/Save/Bookmark