حضور نسل جدید در کتابخانه‌ها سبب افزایش و تشویق به مطالعه خواهد شد /  کتابخانه ها به عنوان باشگاه فرهنگی مورد توجه هستند
در بازدید وزیر ارشاد از کتابخانه ارغوان تهران عنوان شد؛
حضور نسل جدید در کتابخانه‌ها سبب افزایش و تشویق به مطالعه خواهد شد / کتابخانه ها به عنوان باشگاه فرهنگی مورد توجه هستند
وزیر ارشاد معتقد است کتابخانه‌ها به عنوان باشگاه فرهنگی همواره مورد توجه بوده و نگاهی به تاریخ هم نشان می‌دهد که تمدن اسلامی از کتابخانه‌ها شروع شده است.
 
تاريخ : پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۵
به گزارش خبرنگار هنرنیوز، صبح امروز سیدعباس صالحی وزیر ارشاد به همراه علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های کشور ، علی نیکنام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، نیکنام حسین‌پور،‌ سرپرست خانه کتاب و محمود آموزگار،‌ دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به همراه جمعی از مدیران حوزه کتاب از کتابخانه ارغوان در منطقه دبیاجی جنوبی تهران بازدید کردند.
امسال ۱۷ اسفند به مناسبت سالگرد تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای نخستین بار برنامه کتابخانه گردی در کتابخانه‌های عمومی کشور به اجرا گذاشته شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد و اسلامی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: کتاب، از دیرباز مایه و کانون اصلی تمدن بشری و مایه توجه بوده است و طرح امسال نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای برگزاری روز کتابخانه گردی، کمکی است که حوزه‌های مختلف کتاب را جدی بگیریم.

سید عباس صالحی افزود: کتابخانه‌ها به عنوان باشگاه فرهنگی همواره مورد توجه بوده و نگاهی به تاریخ هم نشان می‌دهد که تمدن اسلامی از کتابخانه‌ها شروع شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ویژگی مهم کتابخانه‌ها این است که بسیاری از مجموعه‌های فرهنگی به قشری خاص تعلق دارد، اما کتابخانه‌ها محدود به گروه سنی خاصی نیستند و از کودکان تا افراد مسن به آن مراجعه می‌کنند.

وی در خصوص سرانه مطالعه در ایران گفت: اگر فضای مجازی را هم جزو مطالعه ایرانیان در نظر بگیریم، مطالعه در کشور ما سرانه بالایی دارد.

صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار هنرنیوز که در باره «طرح های خلاقانه نهاد کتابخانه ها برای تشویق به مطالعه» پرسید با تقدیر از فعالیت‌های نهاد کتابخانه های عمومی کشور در گسترش فرهنگ کتابخوانی گفت: طرح‌ها و برنامه‌های متعدد و متنوعی در سال‌های اخیر در کتابخانه های عمومی کشور اجرا می‌شود که این موضوع ضرورت آشنایی هر چه بیشتر مردم با کتابخانه ها را نمایان می کند و طرح کتابخانه گردی اقدامی موثر برای ایجاد پیوند مردم با کتاب خواهد بود.

وزیر ارشاد درباره انتظار خود از مدیریت کتابخانه‌ها گفت: مسؤولان کتابخانه‌ها باید به کودکان بیشتر توجه کنند و بزرگتر‌ها تحمل سر و صدای کودکان را در محیط کتابخانه داشته باشند، چون حضور نسل جدید در کتابخانه‌ها به افزایش مطالعه و تشویق آن‌ها به کتابخوانی کمک می‌کند.

وی افزود: علاوه بر این، باید منابع موجود در کتابخانه‌ها افزایش و تنوع لازم را پیدا کند

مختارپور نیز صبح امروز بازدید خود را از کتابخانه‌های اشرفی اصفهانی و فاطمةالزهرا(س) واقع در غرب تهران آغاز کرد. برنامه کتابگردی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تا عصر ادامه داشت.

یادآوری می شود که همزمان با سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور پنج شنبه17 اسفندماه 28 باب کتابخانه عمومی منتخب استان تهران با اجرای طرح ملی کتابخانه گردی میزبان عموم مردم، مسئولان، اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه خواهند بود.
این در حالی است که طرح ملی کتابخانه گردی به صورت هم‌زمان در 467 کتابخانه عمومی سراسر کشور اجرا خواهد شد.

گزارش از: مجید معافی
کد خبر: 96115
Share/Save/Bookmark