داستان کتاب بسیار جذاب است / خواندن این کتاب همچون دیدن یک فیلم سینمایی است
در نقد و بررسی کتاب« بچه های کوهستان» مطرح شد:
داستان کتاب بسیار جذاب است / خواندن این کتاب همچون دیدن یک فیلم سینمایی است
داود امیریان با بیان اینکه یکی از جذاب ترین شاخه های ادبیات و سینما مساله فرار است و مهمترین وظیفه هر اسیر فرار کردن است گفت: خواندن این کتاب همچون دیدن یک فیلم سینمایی است چرا که کتاب تعلیق های خوبی دارد و مخاطب را خیلی زود با خود همراه می سازد.
 
تاريخ : پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۴۹
به گزارش خبرنگار هنرنیوز، عصر روز گذ شته ، جلسه رونمایی و نقد و بررسی کتاب « بچه های کوهستان » اثر سید رضا موسوی با حضور وی و داود امیریان به عنوان منتقد ادبی در سالن کنفرانس کتابخانه پارک شهر با حضور جمع کثیری از علاقه مندان به حوزه کتاب برگزار گردید.

در این مراسم ابتدا داود امیریان که تاکنون بیش از 26 عنوان کتاب منتشر کرده و جوایز متعددی را کسب نموده است با اشاره به کتاب بچه های کوهستان ابتدا به طراحی روی جلد این کتاب انتقاد کرد و گفت: متاسفانه جلد کتاب خیلی بد است و یکی از انتقادهای من به موسسه سوره مهر این است که طراحی جلد کتابهای اخیرش خیلی بد است و طراحی این کتاب نیز بسیار ابتدایی و بد است و به هیچ عنوان چشم نواز نیست.

وی افزود: اما داستان کتاب بسیار خواندنی و جذاب است به گونه ای که من این کتاب را در یک جلسه به اتمام رساندم و برایم خیلی جذاب بود.

این نویسنده کتاب که تاکنون چندین فیلمنامه بر اساس کتابهای مختلف نوشته که به فیلم تبدیل شده است با اشاره به زندان های عراق یادآور شد: معتقدم عراقی ها در زندانبانی بسیار متبحر هستند به طوری که در زمان صدام ، بسیاری از کشورهای دنیا زندانی های خودشان را به عراق می فرستادند لذا فرار از زندان های عراقی ها کار بسیار دشواری بودند و آنان به هیچ عهد نامه ژنو پایبند نبودند و کسانی را که می خواستند فرار کنند آنقدر شکنجه می کردند تا بمیرند. لذا کل آزاده هایی که توانستند در زمان جنگ از عراق فرار کنند فقط 5 نفر بودند.

امیریان با بیان اینکه یکی از جذاب ترین شاخه های ادبیات و سینما مساله فرار است و مهمترین وظیفه هر اسیر فرار کردن است گفت: خواندن این کتاب همچون دیدن یک فیلم سینمایی است چرا که کتاب تعلیق های خوبی دارد و مخاطب را خیلی زود با خود همراه می سازد.

نویسنده فیلمنامه نفوذی اظهار داشت: معتقدم از این کتاب می توان چندین فیلمنامه سینمایی جذاب استخراج کرد.

وی با اشاره به شقاوت های عراقی ها نسبت به اسرای ایرانی گفت: باید مجسمه های این اسرا را از طلا بگیرند چرا که آنان در سخت ترین شرایط هم خودشان را نباختند.

این منتقد ادبی ، خواندن این کتاب و حضور در این مراسم را از افتخارات خود اعلام کرد و گفت: این کتاب شیرینی های خاص خودش را داشت و من حتما مطالعه آن را به دیگران هم توصیه خواهم کرد.

به گفته این نویسنده کشورمان ، جذابیت فیلم سینمایی فرار بزرگ ساخته جان استرجز، محصول سال ۱۹۶۳ و با حضور استیو مک کوئین یک دهم این کتاب هم نیست.

امیریان تاکید کرد: اگر کارگردانان و تهیه کنندگان ما باهوش باشند باید این کتاب را حنما به فیلم تبدیل کنند و نویسنده کتاب هم اصلا به این فکر نکند که این کتاب را فی سبیل الله برای تبدیل شدن به فیلم در اختیار تهیه کنندگان قرار بدهد!

سید رضا موسوی نویسنده کتاب هم گفت: من از خانواده ورزشکاری هستم و تمام خانواده من ورزشکار هستند و من قبل از انقلاب، قهرمان کشتی جوانان ایران شدم. بنابراین هنگامی هم که اسیر شدم در زندان های عراق ورزش می کردم و آنقدر از آمادگی بدنی خوبی برخوردار بودم که وقتی در اردوگاه ورزش می کردم حتی عراقی ها از این همه آمادگی متعجب می شدند. بنابراین توصیه می کنم که ورزش را از خانواده دور نکنید.

وی ادامه داد: زندان استخبارات عراق دارای 5 طبقه بود که دو طبقه بالایی آن به هیچ عنوان نور نداشت و ظلمات بود و ما از جیره غذایی که می دادند متوجه می شدیم که صبح است یا ظهر چون شام نمی دادند.

موسوی با بیان اینکه ما سه نفری از عراق فرار کردیم و فرار من 7 روز طول کشید گفت: همه داستان فرار کتاب متعلق به من است و هیچ دروغی در این کتاب وجود ندارد.

در خاتمه این مراسم نیز مراسم رونمایی از کتاب « بچه های کوهستان» که از مجموعه 4 جلدی بچه های ایران می باشد رونمایی گردید.
کد خبر: 92985
Share/Save/Bookmark