ساختار «حوزه فرهنگ» نیازمند بازسازی انقلابی است
قمی در نشست رسانه‌ای با اصحاب رسانه اعلام کرد؛
ساختار «حوزه فرهنگ» نیازمند بازسازی انقلابی است
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی؛ ساختار حوزه فرهنگ در جامعه را نیازمند بازسازی انقلابی دانست و گفت: معتقدیم زمان بازسازی در حوزه ساختار فرهنگی فرارسیده و ما نیز در این مسیر همچنان آماده کارشناسی هستیم.
 
تاريخ : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۲
به گزارش هنرنیوز، نشست خبری رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با جمع کثیری از اصحاب رسانه دوشنبه 22 شهریور 1400 در سالن اسوه حوزه هنری برگزار شد و حجت السلام والمسلمین محمد قمی در نخستین نشست خبری خود بعد از سکان‌داری سه‌ساله خود در این سمت با تشکر و قدردانی از تمامی اهالی رسانه اظهار داشت: اگرچه من در طول این سه سال به‌دفعات و به بهانه‌های مختلف با جمع‌های محدودتر خبرنگاران نشست‌هایی داشته‌ام و باوجوداینکه چندین بار هم برای برگزاری نشست خبری برنامه‌ریزی‌هایی انجام‌شده بود اما خیلی دلمان می‌خواست که با صاحبان اندیشه و نظر در حوزه رسانه نشست‌هایی هم‌اندیشی بزرگ‌تری داشته باشیم اما موضوع کرونا ما را این دیدارها محروم کرد اما خوشحالیم که امروز در خدمت اصحاب رسانه هستیم.

وی بابیان اینکه بنده بنا ندارم در این نشست و طبق معمول به آمارها و گزارش‌ها بسنده کنم هرچند که آماده ارائه این آمارها هم به اهالی رسانه هستم اما معتقدم نوع دیگری از روایت را باید از بنده در این نشست توقع داشته باشید هر چند که ما درگام دوم نهضت تبلیغات اسلامی کوشا ادامه داد: ما در گام دوم نهضت تبلیغات اسلام ناب، تلاش کردیم علمی‌تر، عمیق‌تر، مردمی‌تر، مؤثرتر و جوانانه‌تر به سمت دستگاه فرهنگی و تبلیغی درسازمان تبلیغات حرکت کنیم تا فعالیت‌هایمان محسوس باشد و بر این باوریم که در گام دوم قدری حرکت‌های ما جوانانه‌تر باشد و ضمن قدردانی از دوستان قبلی در این سازمان و دیگر دستگاههای فرهنگی کشیده شده ، این تمایزها قابل‌مشاهده است.در زمانه ای که مظلومیت فرهنگ را می شود فریاد کرد و از یک بازسازی انقلابی حرف به میان آورد. به‌اندازه‌ای که در محورهای متنوع این سازمان مسئولیتی به ما سپرده‌شده است سعی کردیم گام‌های قدرتمندانه‌تری را در راستای گام دوم انقلاب اسلامی برداریم.

وی با تأکید براینکه ما کارمان را جدی گرفتیم و امر «تبلیغات اسلام » را «نشر خوبی‌ها» می‌دانیم که تعبیر حضرت امام است گفت: به‌عنوان یک خادم این مردم موظفیم که فرهیختگی این مردم متدین را بازنمایی کنیم و پشتیبان خوبی برای نشر خوبی‌های مردم باشیم و در این مسیر نیز قدم‌هایی را هم برداشتیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حمایت از معلمان، پرستاران، بازاریان، هنرمندان، شعرای آئینی روحانیون و بانوانی که در اعتلای نشر خوبی‌ها فعالیت می‌کنند را به‌مثابه خدمت به جامعه و نزدیک‌تر شدن به مردم عنوان کرد.

به گفته وی، سیل، زلزله، کرونا و رفع مشکلات معیشتی مردم، بهانه‌ای برای نشر خوبی است که باید شاهد گره خوردن تمام فرصت های خوبی‌ها با همدیگر باشیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قمی با قدردانی از زحمات 40 ساله رئسای سازمان تبلیغات اسلامی، گام دوم را سخت‌تر از گام اول یادکرد و گفت: مسیر تحول در آن سخت است البته فتوحات این دوره نیز برای مردم بهتر خواهد بود.

قمی بیان اینکه ما در کشور دستگاههای فرهنگی متعددی داریم که شاید به ضرورت هم تاسیس شده باشد اما بعد از 40 سال ساختار حوزه فرهنگ در جامعه را نیازمند بازسازی انقلابی می دانیم افزود: حتماً رویکردهای کلان فرهنگی باید تغییر کنند چراکه شاهد شلختگی بین دستگاه های فرهنگی در فعالیت‌های فرهنگی در کشور هستیم. لذا معتقدیم زمان یک بازسازی در حوزه ساختار فرهنگی رسیده است و حضرت آقا هم دراین مورد میدان این موضوع را باز کردند از سوی دیگر، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم دراین زمینه دغدغه نشان دادند این درحالی است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با این موضوع همراه است لذا ما هم در این مسیر همچنان آماده کارشناسی خواهیم بود.

وی ادامه داد: ما نسبت به خودمان هم سعی کردیم جلوی موازی کاری در حوزه های فرهنگی را بگیریم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بابیان اینکه معتقدم با تجمیع توان‌ها شاهدباز شدن گره‌های بزرگ خواهیم بود خواستار پیوند توان‌های فرهنگی کشور باهم دیگر شد.

به گفته وی، اگرچه امر فرهنگ یک کار زمان‌بر است اما موکول کردن آن به زمان‌های آینده مغلطه‌کاری است.

قمی در مورد تبلیغات عمومی دین در سازمان تبلیغات اسلامی گفت: دستگاه تبلیغات باید پرچم‌دار گفتمان پیش برنده در فضای عمومی باشد که خلاصه آن «اسلام ناب» خواهد بود. اسلام نابی که با فطرت انسان‌ها و هویت ایرانی عجین و سازگار شده است و به تعبیر شهید مطهری که معتقد است فرهنگ ایرانی با فرهنگ اسلامی همچون شیر وشکر است که به شدت به هم سازگار هستند.

وی، مردم ایران را مردم فرهیخته و به ‌شدت دین‌باور عنوان کرد که افکار سنجی‌های دقیق جامعه شناسانه نیز این مصادیق را تصدیق کردند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به تواصی به‌حق و تواصی به صبر یادآور شد: باید مفهوم تواصی در جامعه فراگیر و عملیاتی شود و همه در امر مواسات حضور فعال داشته باشند به‌ویژه مسئولین که باید برای جریان فراگیر شدن تواصی به حق که همان اسلام ناب است کوشاتر باشند.

وی در پاسخ به سوال نشر خوبی ها بابیان اینکه نشر خوبی‌ها در امتداد تبلیغ عمومی دین است تأکید کرد: باید مردم مراقب خوبی‌های خود باشند وآنان را به همدیگر معرفی کنند و با زشتی‌ها مقابله کنند. این در حالی است که بسترهای مجازی می‌توانند زیرساخت‌های خوبی برای نشر خوبی‌ها محسوب شوند و «هنر» بهترین وسیله برای معرفی خوبی هاست.

به گفته حجت‌الاسلام‌والمسلمین قمی، اهل رسانه و هنرمندان را در نشر خوبی ها موثر دانست و آنان را مصداق نشر خوبی ها اعلام کرد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به رسانه های معاند که با سوء استفاده از وضعیت معیشتی مردم مبادرت به ناامیدکردن مردم می کنند ، ریشه ترین نوع جهاد در فضای کنونی را « امید» عنوان کرد و گفت : در گام دوم انقلاب ، ریشه ترین مساله امید آفرینی است البته ما دراین مسیر گام هایی را برداشته ایم.

حجت الاسلام والمسلمین قمی با بیان اینکه معتقدم مناسبت محوری و فرد محوری باید در خدمت مساله اصلی باشد و با طرح این سوال که مساله امروزجامعه ما چیست؟ گفت: همه ما در هرکجا که هستیم باید در خدمت حل مسائل اصلی کشور باشیم و یگان هایی همچون سینما ، تئاتر ، کتاب ، حوزه بانوان ، دانش آموزی ، هیئات و جامعه قرآنی باید برای حل مسائل خود اولویت بندی داشته باشند و باید «مساله اصلی» را شناسایی کنند. از سوی دیگر معتقدم «سبک زندگی» مهمترین مساله جامعه امروزماست و به همین جهت با رسانه ملی در بحث سبک زندگی و توجه به عنصرخانواده همکاری های خوبی داشتیم که یکی از آن همکاری ها تولید برنامه مامان هاست که برنامه قابل دفاعی است.

وی ادامه داد: ما البته برنامه های دیگری هم با مشارکت رسانه ملی تولید کردیم که نخواستیم نام سازمان را پای این برنامه ها قید کنیم لذا حتما خانواده برای ما مساله دارای اولویتی است.

به گفته رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ، از منظر راهبردی باید سبک زندگی با محوریت خانواده باشد و باید به سمت فرهنگ سازی به منظور« فرزند آوری» و خانواده پررونق تر حرکت کنیم چرا که خانواده تک فرزندی می تواند آفت باشد.

عضو شورای عالی فرهنگی در مورد تاثیر گذاری فعالیت های سازمان تبلیغات اسلامی نیز تاکید کرد: همیشه بدنبال اثرگذاری کارهایی که کردیم هستیم و با توسل به افکار سنجی ، تاثیرگذاری آن ها را رصد می کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از ضعف های سازمان تبلیغات در مورد ارتباط دوسویه است یادآور شد: البته این ارتباط دوسویه در بدنه سازمان تبلیغات اسلامی جاری است چرا که ما در این سازمان 400 اداره داریم و در حدود چهار هزار روستا و 500 نقطه حاشیه شهر، نماینده داریم و بیش از 90 هزار هیئات ما با مردم ارتباط دارند که بعضی از آنان به مردم پاسخگو هستند اما در سبد کارهای امسال خودمان حتما ارتباط دوسویه را تقویت خواهیم کرد.
کد خبر: 98774
Share/Save/Bookmark