بانوی ۷ هزار ساله تهران ماندنی شد
خوابهایم پر از بیداری است؛
بانوی ۷ هزار ساله تهران ماندنی شد
می‌گویند تو را از آرامگاه ابدی‌ات جدا نخواهند کرد و آرامش روحت را بیش از این بر هم نخواهند ریخت! می‌گویند همین جا خواهی ماند و برایت سایت موزه خواهند ساخت. نخستین سایت موزه پایتخت، خدا کند خواب شیرینت بیش از این با وعده و وعیدهای مسوولان تلخ نشود و بافت تاریخی تهران، پادشاه فصل‌ها را با اقدامی بجا در دل بازار به خاطر بسپارد!
 
تاريخ : چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۵۳
به گزارش هنرنیوز؛ آبان ماه سال ۱۳۹۳ در هنگام عملیات حفاری شرکت فاضلاب در منطقه مولوی تهران یافته های باستان شناسی کشف شد که پس از توقف عملیات حفاری شرکت فاصلاب و انجام کاوشهای باستان شناسی اسکلت یک بانوی ۷۰۰۰ ساله پیدا شد.

از آن زمان تاکنون بحث های متعددی درباره نحوه نگهداری اسکلت در محافل علمی باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور و شهرداری تهران مطرح شده است و این اجماع وجود دارد که این اسکلت تبدیل به اولین سایت موزه باستان شناسی شهری شود.

در چند روز گذشته احمد محیط طباطبایی، مشاور رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی خبر از انتقال اسکلت به موزه ایران باستان داده بود، اما پس از بررسی
علیزاده رئیس سازمان زیباسازی در این خصوص اظهار می‌کند: تمام تلاش ما در مجموعه سازمان زیباسازی شهر تهران تبدیل این مکان به اولین سایت موزه باستان شناسی شهر تهران است و امروز در قالب هیاتی با حضور شهردار منطقه ۱۲ از سایت موزه مولوی جهت اقدامات اجرایی برای تبدیل شدن این مکان به سایت موزه بازدید خواهیم داشت.
های پژوهشکده باستان شناسی در روز گذشته این موضوع منتفی شد.


شهرام شهریار در گزارش منتشر شده ای در تارنمای سفر نویس؛به گفته جدید سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور اشاره دارد که ضمن تایید این خبر می‌گوید: با توجه به نظریات کارشناسان اعزامی پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه در روز گذشته، تصمیم بر آن شد که اسکلت ۷۰۰۰ ساله در سایت موزه باقی بماند.

وی می‌افزاید: پژوهشکده حفاظت پژوهشگاه میراث فرهنگی برای انتقال نیاز به این داشت که اطراف اسکلت باز تا امکان انتقال میسر گردد که در این راستا، پژوهشکده باستان شناسی جهت بررسی مجدد و پیدا کردن راه حل مناسب به منطقه اعزام شد.

رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور با اشاره به راه حل حفظ اسکلت ۷۰۰۰ ساله بیان می‌کند: هئیت پژوهشکده باستان شناسی و حفاظت پژوهشگاه امروز راه حلی برای باقی ماندن اسکلت به دست آوردند و مقرر شد؛ به صورت موقت اسکلت در همان محل با پوشش مناسب پوشانده شود تا برای عملیات بعدی اقدام لازم صورت گیرد.

وی ادامه می می‌دهد: عملیات بعدی پژوهشگاه میراث فرهنگی، مذاکره با شهرداری تهران جهت ایجاد اولین سایت موزه باستان شناسی تهران است و انشالله اتفاق خوبی در شهر رخ می دهد. تمام تلاش ما تبدیل این مکان به سایت موزه است و این اولین تجربه در تهران است.

یکی از باستان شناسان حاضر در این جلسه نیز در این باره می‌گوید:طرح ما درباره اسکلت ۷۰۰۰ ساله تهران این بود که یک کار علمی، اجرایی و اجتماعی داشته باشیم، اسکلت باید تثبیت و استحکام بخشی شود، هر اثر هویت خود را از بستر می گیرد و جدا کردن اثر از بستر و تخریب لایه های فرهنگی مشابه تخریب خود اثر است.

به گزارش هنرنیوز؛ اما اینک و در پایان این انتخاب بین رفتن و ماندن خبر می رسد علیزاده رئیس سازمان زیباسازی در این خصوص اظهار می‌کند: تمام تلاش ما در مجموعه سازمان زیباسازی شهر تهران تبدیل این مکان به اولین سایت موزه باستان شناسی شهر تهران است و امروز در قالب هیاتی با حضور شهردار منطقه ۱۲ از سایت موزه مولوی جهت اقدامات اجرایی برای تبدیل شدن این مکان به سایت موزه بازدید خواهیم داشت.
کد خبر: 83806
Share/Save/Bookmark