بازتاب شهادت آیت‌الله رئیسی در رسانه‌های غربی
بازتاب شهادت آیت‌الله رئیسی در رسانه‌های غربی
شهادت «آیت الله سید ابراهیم رئیسی» خادم الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران به همراه تیم همراه ایشان در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه سی در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی طی یک سانحه هوایی در رسانه های غربی بازتاب گسترده‌ای داشته و به تیتر یک اکثر رسانه‌های جهان تبدیل شده است.
 
تاريخ : دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۲۵
به گزارش هنرنيوز ، خبرگزاری رویترز در گزارشی خبر شهادت آیت الله رئیسی را در سانحه سقوط بالگرد بازتاب داد.

رویترز نوشت: یک مقام ایرانی روز دوشنبه پس از یافتن لاشه هواپیما در استان آذربایجان شرقی گفت: (آیت الله) سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و وزیر امور خارجه وی بر اثر سقوط بالگرد در مناطق کوهستانی و هوای یخبندان به شهادت رسیدند.

رویترز افزود، این مقام ارشد ایرانی که خواست نامش فاش نشود به این خبرگزاری گفت: رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و همه سرنشینان بالگرد در این سانحه به شهادت رسیده اند.

تارنمای رسانه انگلیسی اسکای نیوز تیتر زد: آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران بر اثر سانحه سقوط بالگرد جان باخت. این رسانه افزود: رئیس سازمان هلال احمر ایران به رسانه های دولتی گفت با طلوع آفتاب، امدادگران آثار لاشه این بالگرد را مشاهده کردند.


خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در بازتاب این سانحه ناگوار نوشت: رسانه های ایران گزارش دادند بعد از ساعت ها جستجو در منطقه مه آلود و کوهستانی در شمال غرب ایران، پیکرهای رئیس جمهور، وزیر خارجه و چند نفر دیگر از مقامات در محل سقوط بالگرد سانحه دیده کشف شدند.

آسوشیتدپرس نوشت: تلویزیون دولتی ایران هیچ دلیل فوری برای سقوط هواپیما در استان آذربایجان شرقی ایران اعلام نکرده است. در میان سرنشینان این بالگرد، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران بود و به نوشته خبرگزاری دولتی ایران این بالگرد همچنین حامل استاندار آذربایجان شرقی و سایر مسئولان و محافظان بود.


همچنین تارنمای رسانه انگلیسی اسکای نیوز با تیتری عنوان کرد: آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران بر اثر سانحه سقوط بالگرد جان باخت. این رسانه افزود: رئیس سازمان هلال احمر ایران به رسانه های دولتی گفت با طلوع آفتاب، امدادگران آثار لاشه این بالگرد را مشاهده کردند.

تارنمای رسانه آمریکایی آکسیوس نیز با استناد به گزارش رسانه های دولتی ایران، خبر به شهادت رسیدن رئیس جمهوری، وزیر خارجه و دیگر مقامات ایرانی را در سانحه سقوط بالگرد بازتاب داد. این گزارش افزود، چند رسانه دولتی ایران گزارش دادند همه سرنشینان این بالگرد «به شهادت رسیده اند».


ای بی سی نیوز، سی ان ان و روزنامه انگلیسی گاردین نیز خبر به شهادت رسیدن رئیس جمهوری ایران و تیم همراه ایشان را در سانحه ناگوار سقوط بالگرد بازتاب دادند. گاردین نوشت: هنوز گزارش فوری درباره علت سقوط این بالگرد که روز یکشنبه در شرایط مه آلود رخ داد و رئیس جمهور در حال بازگشت از سفر به آذربایجان همسایه برای افتتاح یک سد بود، منتشر نشده است.

همچنین شبکه سی ان ان به نقل از خبرگزاری های ایران تیتر زد: «خبر جان باختن رئیس جمهوری ایران در سانحه سقوط بالگرد تایید شد».

این شبکه خبری آمریکایی نوشت: این سانحه به چندین ساعت عملیات تفحص و نجات با کمک اتحادیه اروپا و ترکیه منجر گردید اما تلاش های تیم امدادی با وجود مه سنگین و کاهش دما با مشکل مواجه شد.

سی ان ان مدعی شد: این سانحه در برهه ای حساس برای تهران و با گذشت هفت ماه از جنگ (رژیم) اسرائیل علیه حماس در غزه بروز کرد که باعث افزایش تنش ها در خاورمیانه شده و جنگ سایه‌ چند دهه‌ای بین (رژیم) اسرائیل و ایران را آشکار کرده است.

به گزارش ايرنا ،‌این شبکه خبری نوشت: دولت ایران روز دوشنبه «جلسه اضطراری» تشکیل داد. تشکیلات ایران اکنون باید رئیس جمهور جدیدی را پیدا کند که بتوانند از وی در سایه ناامنی شدید در منطقه و اوضاع در داخل این کشور حمایت کنند. نفر بعدی در صف جانشینی رئیس جمهوری ایران محمد مخبر معاون وی قرار دارد. قانون اساسی ایران همچنین مقرر کرده است که رؤسای سه قوه از جمله معاون رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه باید ظرف ۵۰ روز پس از تصدی سمت سرپرستی، ترتیب برگزاری انتخابات و انتخاب رئیس جمهوری جدید را بدهند.
کد خبر: 99413
Share/Save/Bookmark