این همایش تنها متعلق به حوزه هنری نیست/ درخواست سید حسن خمینی از نویسندگان تئاتر
درنشست پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد مطرح شد؛
این همایش تنها متعلق به حوزه هنری نیست/ درخواست سید حسن خمینی از نویسندگان تئاتر
مدیر مرکز هنرهای نمایشی در پاسخ به هنرنیوز از بودجه ۲۰۰ میلیون تومان برای این همایش خبر داد که آن را بسیار ناچیز عنوان کرد و از همه ارگانهایی که به نوعی با تئاتر سروکار دارند خواست از این همایش حمایت کنند چرا که معتقد بود این همایش تنها متعلق به حوزه هنری نیست.
 
تاريخ : سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۶
به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، نشست خبری پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد با حضور کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی و امیرحسین شفیعی دبیر این همایش روز دوشنبه هفتم خردادماه در حوزه هنری برگزار گردید.

دبیر پنجمین همایش تئاتر خرداد با بیان اینکه این همایش که با محوریت شخصیت امام خمینی (ره)، قیام ۱۵ خرداد و مبارزات سیاسی ایشان هر ساله در خردادماه برگزار می‌شود خبر داد امسال به جهت آنکه در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، رویکردی ویژه تری به این موضوع خواهیم داشت.

دبیر این همایش گفت : این همایش در دو بخش تهران و شهرستان‌ها برگزار می‌شود که از هشتم تا ۱۲ خردادماه در تهران و از ۱۲ تا ۱۵ خرداد در شهرستان‌ها و مراکز استانی اجراهایی خواهیم داشت. این درحالی است که در ۱۴ و ۱۵ خرداد نیز ویژه برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است.

به گفته وی ، در ۱۴ خردادماه بخش نقالی و پرده‌خوانی و همچنین نمایش خیابانی در مرقد امام خمینی (ره) از ساعت ۱۶ الی ۱۹، در صحن شهدا و همچنین صحن حاج احمد خمینی برگزار خواهد شد.

وی درباره محل اجرای آثار این دوره جشنواره بیان کرد: اجراهای بخش خیابانی این دوره جشنواره در مکان‌هایی چون فضای باز مجموعه تئاترشهر، محوطه حوزه هنری، بوستان آب و آتش، برج میلاد و خانه هنرمندان برگزار خواهد شد. همچنین اجراهای صحنه‌ای در سالن‌های ماه و سالن مهر حوزه هنری برگزار خواهند شد. امسال اولین دوره‌ای است که بخش صحنه‌ای به این همایش اضافه شده است اما از آنجا که کیفیت آثار برای ما اهمیت بیشتری داشت از بین ۱۵ اثر سه اثر انتخاب شدند که علاوه بر اجرا در ایام جشنواره، اجراهای عمومی نیز خواهند داشت.

شفیعی یادآور شد: ویژه برنامه‌ اجرای تئاترهایی با موضوع ۱۵ خرداد در مبدأ این قیام یعنی شهرستان پیشوا خواهیم داشت که سه اثر نمایشی در این شهر اجرا خواهد شد.

وی ازجعفر دهقان، عبدالرضا اکبری و شهاب راحله به عنوان داوران بخش مسابقه خیابانی این جشنواره یاد کرد.

دبیر پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد اضافه کرد: در این دوره سه اثر صحنه‌ای، ۱۳ اثر در بخش مسابقه تئاتر خیابانی، دو اثر جنبی و ۶ اثر در بخش نقالی و پرده‌خوانی حضور دارند.

کورش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری نیز گفت : تئاتر می تواند از جمله رسانه هایی باشد که انقلاب را به دنیا معرفی کند. خوشبختانه در همایش تئاتر مردمی خرداد سال به سال توانستیم قدم های جدیدی برداریم و چشم انداز بزرگی برای این ماجرا ترسیم کنیم.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به اینکه همایش تئاتر مردمی خرداد تنها برای حوزه هنری نیست، بیان کرد: تمام نهادهای فرهنگی و هنری باید دست به دست هم دهند و این همایش را هرچه باشکوه تر برگزار کنند. اگر این دستگاه ها برای امام (ره) کار نکنند پس برای چه کسی می خواهند کار کنند؟ ستاد بزرگداشت ارتحال امام (ره) امسال پیشقدم و پیگیر بودند که همایش تئاتر مردمی خرداد به خوبی برگزار شود و از این همایش حمایت مادی و معنوی کردند.

وی با بیان اینکه همایش تئاتر مردمی خرداد تا سال قبل در بخش خیابانی برگزار می شد، عنوان کرد: سال قبل قول دادیم که بخش صحنه ای را به همایش اضافه کنیم. آثار صحنه ای با کیفیت نبودند و ما سه اثر را برای اجرای عموم انتخاب کردیم. از سال گذشته تصمیم گرفتیم از اجرای عمومی حمایت کنیم. معمولا در جشنواره های فجر، مریوان و دفاع مقدس که بخش خیابانی دارند اجراهای گروه ها فقط در همان ایام جشنواره است اما ما نگاهمان در همایش تئاتر مردمی خرداد اجراهای عمومی در تهران و شهرستان است. همه آثار در همایش تئاتر مردمی خرداد اورجینال هستند، شرط ما این است که کارها تازه تولید شده باشند.

زارعی خاطرنشان کرد: سال گذشته حوزه هنری شب خاطره ای در حسینیه جماران برگزار کرد و حجه الاسلام سیدحسن خمینی گزارشی از همایش تئاتر مردمی خرداد دریافت کردند. ایشان از جامعه حوزه هنری درخواست داشتند که یک تیم نویسندگان تشکیل دهند و نمایشنامه ای با موضوع امام (ره) بنویسند تا این نمایش اجرا شود. ما سعی می کنیم این نمایشنامه را تولید کنیم و امسال به صحنه ببریم و اگر نشد حتما نمایشنامه تولید می کنیم و سال آینده آن را به صحنه می بریم. امسال اختتامیه پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد در حسینیه جماران برگزار می شود. اختتامیه این همایش 12 خرداد بعد از افطار در حسینیه جماران برگزار می شود. سخنران ویژه این مراسم آیت الله سیدحسن خمینی هستند

مدیر کل هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به اینکه همایش تئاتر مردمی خرداد را به شکل رقابتی برگزار می کنیم، اظهار داشت: در بخش های مختلف همچون کارگردانی، طرح، ایده، موسیقی، بازیگری زن و مرد برگزیدگانی خواهیم داشت. برای این همایش تندیسی طراحی شده که تئاتری و مرتبط تر با همایش است. امسال از این تندیس رونمایی خواهد شد.

کوروش زارعی در پاسخ به سوال خبرنگار هنرنیوز که از بودجه این همایش پرسید گفت: بودجه‌ای بسیار ناچیز و حدود ۲۰۰ میلیون تومان برای این همایش درنظرگرفته شده است و درحالی که معاون هنری ارشاد قول داده کمک کند اما تا الان اتفاق خاصی رخ نداده است البته در این دوره نیز ستاد ارتحال امام خمینی (ره) اهدای جوایز را تقبل کردند.

وی در پاسخ به سوال دوم هنرنیوز که پرسید معمولا در کارهای مناسبتی ، آثار به سمت شعاری شدن سوق پیدا می کنند ، برای مقابله با این وضعیت چه تلاشی انجام شده است گفت: تلاش شده تا کارها در راستای جذابیت و خلاقیت باشد و از کارهای شعاری پرهیز شود و اگر شما نگاهی به اسامی کارگردانان بندازید خواهید دید که کارگردانان خوب و قوی ای در این همایش حضور خواهند داشت.

گزارش از: مجید معافی
کد خبر: 96425
Share/Save/Bookmark