موسیقی سنتی ایرانی در حال انقراض است / خوشحالم که امروزه هزاران نفر روی صحنه دف می‌نوازند/  تجلیل از استاد محمد جلیل عندلیبی
در نشست «دف، نوای رحمت» عنوان شد؛
موسیقی سنتی ایرانی در حال انقراض است / خوشحالم که امروزه هزاران نفر روی صحنه دف می‌نوازند/ تجلیل از استاد محمد جلیل عندلیبی
ببیژن کامکار تاکید کرد : متاسفانه موسیقی سنتی ایرانی در حال انقراض است و دلیل این فرایند به دلیل بی‌کفایتی‌هایی است که در این حوزه صورت گرفته است.
 
تاريخ : پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۲۳
به گزارش خبرنگار هنرنیوز، صبح روز چهارشنبه 16 مردادماه ، نشست رسانه‌ای نهمین جشنواره بین‌المللی «دف، نوای رحمت» با حضور بیژن کامکار دبیر افتخاری جشنواره، محمد زرویی نصرآباد مدیر موسسه سپهر سوره هنر و امین مرادی مدیر حوزه هنری استان کردستان در تالار امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

در این نشست بیژن کامکار ضمن تبریک فرا رسیدن روز خبرنگار گفت: متاسفانه واقعیت این است که موسیقی سنتی ایرانی در حال انقراض است و دلیل این فرایند به دلیل بی‌کفایتی‌هایی است که در این حوزه صورت می‌گیرد. البته ما کار خودمان را می‌کنیم. بسیاری با موسیقی‌های مبتذل آمدند و موسیقی مقامی را از بین بردند.

وی ادامه داد: جای خوشحالی است که در حوزه هنری استان کردستان این اراده وجود دارد که چراغ بی فروغ موسیقی سنتی را فروزان کرده و دوباره شور و شوق را به وجود می‌آورند. این رویداد آنچنان دارای شوق و شوری دارد که من می‌دانم چه تاثیری در جریان توجه به موسیقی سنتی دارد. امروز خیلی خوشحالم که هزاران نفر روی صحنه دف می‌نوازند

این هنرمند موسیقی آرزو کرد که این جشنواره به سوی جهانی‌شدن پیش برود.
امین مرادی مدیر حوزه هنری استان کردستان هم در این نشست خبری گفت: در این دوره از این جشنواره علاوه بر برگزاری بخش‌های مختلف تجمع گسترده به نام نوای وحدت و همدلی را خواهیم داشت که طی آن همه گروه‌ها در یکی از اماکن شهر سنندج به اجرای یک برنامه مشترک می‌پردازند.

به گفته وی ، برگزاری کارگاه های آموزشی، اکران فیلم «پرنده‌ای نادر» روایتی از خلیفه میرزا آغاغوثی از هنرمندان نامدار موسیقی کردستان، برپایی نمایشگاه عکس با هنرمندی عکاسان خبری از جمله برنامه‌های این دوره از جشنواره دف نوای رحمت خواهند بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار هنرنیوز خبر داد که در این دوره از تعدادی دراویش خانقاهی در حوزه دف‌نوازی تقدیر به عمل خواهد آمد.

محمد زرویی نصرآباد مدیر موسسه «سپهر سوره هنر» و دبیر اجرایی نهمین جشنواره بین المللی «دف نوای رحمت» با بیان اینکه متاسفانه امسال سال خوبی از لحاظ مالی برای بخش فرهنگ نیست و دولت با توجه به محدودیت‌هایی که دارد اولین جایی که برای صرفه جویی انتخاب می کند معمولا بخش فرهنگ است افزود: البته محدودیت مالی باعث شده بر اساس قولی که برای بین‌المللی شدن داده بود باعث شد نتوانیم به صورت فراخوان ماجرا را هدایت کنیم. اما به دلیل وعده‌ای که در این زمینه داده بودیم سه مهمان خارجی شامل گروه‌هایی از کردستان عراق، هند و افغانستان مهمان جشنواره خواهند بود.

وی خبر داد که امسال قرار است از استاد محمد جلیل عندلیبی تجلیل شود که در این زمینه فیلم مستندی نیز تولید شده که در ایام جشنواره نمایش داده خواهد شد.

در پایان این نشست نیز از پوستر جشنواره رونمایی شد.

نلازم به ذکر است که همین جشنواره بین‌المللی «دف نوای رحمت» ۲۲ تا ۲۴ مردادماه در شهر سنندج برگزار می‌شود.

گزارش از : مجید معافی
کد خبر: 97533
Share/Save/Bookmark