الگوسازی و تعریف شاخص‌های کتاب تراز دفاع مقدس / ارسال 1800 اثر به دبیرخانه
در نشست هجدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس مطرح شد؛
الگوسازی و تعریف شاخص‌های کتاب تراز دفاع مقدس / ارسال 1800 اثر به دبیرخانه
رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس گفت: در سه سال گذشته به اندازه حدود 15 سال گذشته تولید کتاب داشته‌ایم که این امر با ایجاد برنامه‌ریزی و انگیزه محقق شده است..
 
تاريخ : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۰
به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، نشست خبری هجدهمین جایزه کتاب دفاع مقدس صبح سه‌شنبه، 16 مرداد با حضور امیررضا گرامی رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس برگزار شد.

«حمیدرضا گرامی» رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس گفت: چند سالی بود مراسم انتخاب کتاب سال دفاع مقدس انجام نشده بود و وقتی ما دوره هفدهم را در سال قبل برگزار کردیم به سه سال تاخیر بود. به همین خاطر تعداد کتاب‌هایی که ارزیابی شد زیاد شد و ما مجبور شدیم این جایزه را دوسالانه برگزار کنیم.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با تاکید براینکه جنگ تحمیلی اتفاقات و رخدادهای جذاب و بی بدیلی داشته است، عنوان کرد: رویکرد ما در کتاب سال دفاع مقدس الگوسازی و تعریف شاخص‌های کتاب تراز دفاع مقدس است که آیندگان و نوقلمان با این شاخص‌ها آشنا شوند تا وقتی قصد قلم زدن داشتند با این شاخص‌های ملی و اصیل آشنا باشند.

وی تاکید کرد: سیاست ما در فعالیت‌های فرهنگی برون‌سپاری و تمرکززدایی و استفاده از ظرفیت همه مجموعه کشور است. البته در استان‌ها فقط چهار حوزه شعر، خاطره، داستان و مستندهای داستانی این جشنواره مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. دفاتر استانی خودشان جشنواره برگزار خواهند کرد و جوایزی در نظر می‌گیرند و در نهایت منتخبین را به مرکز معرفی می‌کنند تا در نیمه دوم سال جاری و در بهمن ماه جایزه نهایی را در یک مراسم باشکوه برگزار خواهیم کرد.

گرامی تصریح کرد: سال گذشته اگر یک هزار و 700 اثر به جشنواره آمد، امسال و تا این لحظه بالغ بر یک هزار و 800 اثر به دبیرخانه ارسال شده است که پیش‌بینی افزایش آثار داریم.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با بیان اینکه مقارن با 40 سالگی انقلاب اسلامی هستیم، افزود: دفاع مقدس فرزند توانمند انقلاب اسلامی است. 8 سال فقط نماد شد در حالی که ما بیش از 8 سال در دفاع از کشورمان بودیم. اگر می‌بینیم امروز صحبت از دفاع مقدس می‌کنیم بخاطر اهمیت ماندگاری این تاریخ برای آیندگان است. .

گرامی درباره افزایش جوایز گفت: قطعاً با توجه به تورم‌ موجود میزان جوایز هجدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس افزایش خواهد داشت اما تشریفات و هزینه‌های اضافی نخواهیم داشت. امسال تولید آثار دفاع مقدس افزایش داشته است به گونه‌ای که در سه سال گذشته به اندازه حدود 15 سال گذشته تولید کتاب داشته‌ایم که با ایجاد برنامه‌ریزی و انگیزه محقق شد. کیفیت آثار نیز خیلی خوب است؛ تعداد آثار حوزه خاطره همچنان از رمان و شعر بیشتر است که البته دلایل فرهنگی دارد. امسال رویکرد انتخاب کتاب تراز دفاع مقدس است به همین دلیل کتاب‌های ضعیف سریع از دستور کار ما خارج خواهند شد.

وی درباره تاثیرات برگزاری هفده دوره این جایزه تاکید کرد: در دوره‌های قبل در بحث تولید و استفاده از نوقلمان نشده بود اما در چند سال اخیر آثار چند برابر شده که نوقلمان بیشترین آثار را تولید کرده بودند. در جایزه ادبی یوسف که به داستان‌های کوتاه دفاع مقدس می‌پردازد اغلب آثار متعلق به نوقلمان 20 تا 25 سال بود.

گرامی همچنین با گرامیداشت روز خبرنگار اظهار داشت: من اعتقاد دارم اصحاب رسانه امروز افسران ارشد ما در عرصه جنگ رسانه‌ای هستند. زمانی که ما اسلحه را زمین گذاشتیم و قلم را به دست گرفتیم؛ متوجه حساسیت کار اصحاب رسانه و پیچیدگی کار فرهنگی شدم.

گزارش از : مجید معافی
کد خبر: 96798
Share/Save/Bookmark