«زیرخاکی» تجربه ای موفق است/ نقش یک دست بازیگران در موفقیت سریال
جبار آذین منتقد سینما و تلویزیون :
«زیرخاکی» تجربه ای موفق است/ نقش یک دست بازیگران در موفقیت سریال
یک منتقد سینما و تلویزیون گفت: جلیل سامان کوشیده در فیلمنامه و کارگردانی سریال «زیرخاکی» با پوشش مؤلفه های انقلابی، خانوادگی ، اجتماعی و کمدی اثری با محتوا بسازد و در نخستین تجربه کار طنز تلویزیونی خود نیز به توفیق رسیده است.
 
تاريخ : سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۲
به گزارش هنرنیوز ، جبار آذین منتقد سینما و تلویزیون و مدرس در گفت و گویی درباره سریال «زیرخاکی» گفت: مجموعه طنز اجتماعی انقلابی «زیرخاکی» تجربه ای قابل تامل از جلیل سامان کارگردان شناخته شده تلویزیون است که کارگردانی آثار سیاسی را در کارنامه تلویزیونی خود دارد.

وی ادامه داد: این سریال روایتگر چند داستان در هم تنیده خانوادگی و اجتماعی است که ماجراهایش را در شرایط و اوضاع انقلابی جامعه بازگو می کند. گرچه سامان کوشیده در فیلمنامه و کارگردانی با پوشش مولفه های انقلابی، خانوادگی ، اجتماعی و کمدی اثری با محتوا، تماشایی و سرگرم کننده بسازد و تا حدی هم در نخستین تجربه کار طنز تلویزیونی خود به توفیق رسیده است.

وی تاکید کرد: اما در «زیرخاکی» هم مانند دیگر آثار مشابه حوادث و رخدادهای انقلابی صرفا ظرف ماجراهای دیگر هستند و ابعاد اجتماعی سیاسی، عقیدتی و مبارزاتی انقلاب در حاشیه قراردارند به همین دلیل نمی توان «زیرخاکی» را یک سریال انقلابی دانست. عنصر اصلی ارتباط ادم ها و ماجراهای این سریال علاقمندی عده ای به آثار تاریخی و اشیاء عتیقه و زیر خاکی است در واقع خلاف و به یغما بردن آثار ملی عامل مشترک داستان های زیرخاکی است.

وی ادامه داد: کوشش ها و برخوردها و بن بست های کاراکترهای سریال به ویژه شخصیت اصلی آن با واقعیت های تلخ و شیرین متغیر جامعه موقعیت های طنز «زیرخاکی» را ساخته اند که با چاشنی دیالوگ های ضعیف شبه طنز همراه است. با آنکه در «زیرخاکی» از عوامل و هنرمندان حرفه ای در کنار افراد کمتر شناخته شده استفاده شده است ولی کارگردان تلاش کرده تا از تمام بازیگران بازی هایی یک دست بگیرد که کارش با توفیق همراه بوده است.

وی اظهارداشت: فصل اول «زیرخاکی» در کل به رغم کمرنگی رویدادهای انقلابی ، شخصیت پردازی و خلق موقعیت ها و لحظه های طنز نوآور به عنوان نخستین کار طنز جلیل سامان مقبول واقع شد. اما فصل دوم آن علیرغم تداوم عناصر انقلابی و طنز و شوخی و قاچاق و درگیری و...توجیه مقبولی برای تولید ندارد. به عبارتی در فصل دوم ، جذابیت های بصری و نمایشی و داستانی تازه ای مشاهده نمی شود که ساخت آن را مقبول نشان دهد.

به گزارش فارس ؛ آذین در پایان گفت: فصل دوم «زیرخاکی» درازگویی و کش دار شدن فاقد جذابیت فصل اول است اما با این همه در دوران نبود آثار سرگرم کننده با محتوا در تلویزیون و تسخیر آنتن شبکه های مختلف سیما توسط سریال های متوسط و بد زیرخاکی از بقیه قابل تامل و تحمل تر است.
کد خبر: 98651
Share/Save/Bookmark