اکران فیلم‌های خارجی در دستور کار سازمان سینمایی است
رئیس سازمان سینمایی خبر داد ؛
اکران فیلم‌های خارجی در دستور کار سازمان سینمایی است
پنجاه و سومین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی برگزار شد.
 
تاريخ : چهارشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۰
به گزارش هنرنیوز ، پنجاه و سومین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی با حضور اصغر فارسی، حبیب ایل بیگی، قادر آشنا، علیرضا اسماعیلی، یزدان عشیری، سیدمهدی جوادی، محمد حمیدی مقدم، مهدی آذرپندار، هاشم میرزاخانی، مجید اسماعیلی، محمدرضا سوقندی، غلامرضا نجاتی، سیدصادق موسوی، لادن طاهری، و با حضور رئیس سازمان سینمایی برگزار شد.

در این جلسه محمد خزاعی با اشاره به موضوع اکران فیلم‌های خارجی به صورت محدود در پی مطالبه سینماگران و مخاطبان سینما گفت: این موضوع در جلسه شورای راهبردی اکران مورد بحث و تبادل نظر کارشناسی قرار گرفت و با توجه به پیگیری و تقاضای تعدادی از سینماگران در ماه‌های گذشته «گروه تحقیق و ارزیاب متخصص» در این زمینه مطالعات لازم را انجام داده‌اند و پس از بررسی ابعاد مختلف و در نظر داشتن همه جوانب مثبت و منفی این موضوع پیشنهاد اجرای این طرح به سازمان سینمایی ارائه شد.

وی درباره آخرین جزئیات اکران آثاری از سینمای جهان در ایران گفت: از این رو، بنا به علاقه‌مندی و درخواست مردم برای دیدن فیلم‌های روز دنیا و تقاضای سینماداران، موضوع اکران فیلم‌های خارجی به صورت محدود در دستور کار اجرایی سازمان سینمایی برای سال ۱۴۰۲، قرار گرفته است.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه این طرح با هدف ایجاد تنوع در سبد اکران سینمای ایران طراحی شده است، ادامه داد: مطالعات و برنامه ریزی در این خصوص توسط حوزه‌های تخصصی آغاز شده و پس از نهایی شدن ساز و کار‌های آن، آئین‌نامه مربوطه تدوین و اکران فیلم‌های خارجی سال آینده آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: ضروری است برای تدوین آئین‌نامه اکران فیلم‌های خارجی به مباحثی چون: تعیین درصد و ضریب اشغال سالن‌های سینما، تنوع ژانر‌ها و همچنین تنوع محصولات کشور‌های مختلف، اهتمام به شاخص‌ها و استاندارد‌های فرهنگی و اجتماعی، و نیز برنامه‌ریزی برای استفاده از درآمد‌های حاصله در جهت تقویت سینمای ملی توجه شود.

وی تاکید کرد: همچنین حوزه‌های تخصصی مرتبط با اکران فیلم‌های خارجی در تدوین آئین‌نامه باید محور‌هایی دیگری، چون بررسی امکان‌سنجی برای اکران متقابل فیلم‌های ایرانی در دیگر کشورها، سهمیه و تعداد فیلم‌های خارجی جدول اکران و چارچوب فعالیت شرکت‌های دست اندرکار این حوزه را مشخص کنند.

وی ادامه داد: توجه به توسعه زیرساخت‌های سینما در کشور با اهمیت دادن به اکران فیلم‌های خارجی میسر می‌شود.

به گفته وی، فیلم‌های خارجی با رعایت استاندارد‌ها و موازین موردنظر ضمن توجه به ارزش‌های سینمایی و فرهنگی کشور، از قابلیت اکران در سینما‌ها برخوردارند.

رئیس سازمان سینمایی در پایان از فعالان سینمایی درخواست کرد تا زمان تدوین و ابلاغ آئین‌نامه اجرایی اکران فیلم‌های خارجی، نسبت به مذاکره و توافق با کشور‌های دیگر اقدام نکنند.
کد خبر: 99011
Share/Save/Bookmark